Resultat kval 2020

 Resultat Kval 2020

lista över skolorna som går vidare till regionfinalerna

Listan är fastställd

International Languange Competition har för närvarande 8 regioner i Sverige för grundskolekategorin och 7 för gymnasiekategorin (moderna språk). Varje skola tillhör den region där närmaste regioncentrum finns. I regionfinalerna tävlar lag om två elever.


Moderna språk och engelska / grundskola




LUND




SPANSKA

FRANSKA

TYSKA

ENGELSKA

1 IES Lund 68
2 Östratornskolan 62
3 Pilängskolan 56
4 Kunskapsskolan Lund 53,2
5 Järnåkraskolan 53,2
6 Hjärupslundsskolan 52,6


1 IES i Lund 59,8
2 Järnåkraskolan 56
3 Rutsborgskolan 52,4
4 Bilingual Montessori School of Lund 50,8
5 Hjärupslundsskolan 50,2
6 Sankt Thomsskola Lund 49,2

1 IES Lund 57,6
2 Järnåkraskolan 53,8
3 Östratornskolan 52
4 Ekenässkolan 51,8
5 Sankt Thomas skola 50,8
6 Pilängskolan 50,4


1 Stiftelsen Bilingual Montessori School of Lund 71,2
2 Järnåkraskolan Lund 69,6
3 Kunskapskolan Lund 69
4 Ringsjöskolan 66,8
5 Sankt Thomas Skola 63






HELSINGBORG




SPANSKA

FRANSKA

TYSKA

ENGELSKA

1 IES Hässleholm 53

2 Nyhemsskolan 52,5
3 Kungsgårdsskolan 50,4
4 Lagaholmsskolan 46,6
5 Linnéskolan 43,8
6 Hässleholms Montessorigrundskola 43,6

1 IES Hässleholm 50
2 Nyhemsskolan Ängelholm 47
3 Kungsgårdsskolan 44,6
4 Lagaholmsskolan 42,2
5 Astradskolan 38,4
6 Linnéskolan 38,2


1 Nyhemssskolan 51,4
2 Rydebäcksskolan 49,8
3 Åbyskolan 47,8
4 Astradskolan 46,8
5 Thoren Framtid Växjö 46,4
6 IES Hässleholm 44,6


1 Astradskolan 69,4
2 IES Hässleholm 67,4
3 Lagaholmsskolan 66,8
4 Veingeskolan 66,6
5 Växjö Internationella Grundskola 65,2
6 Kungsgårdsskolan 63,2





MALMÖ

SPANSKA

FRANSKA

TYSKA

ENGELSKA

1 Bergaskolan 59,6
2 Dammfriskolan 49,4
3 Kastanjeskolan 48,8
4 Ängsdals skola 43,3
5 Dalsundskolan 34,8


1 Bergaskolan 49,6
2 Kastanjeskolan 46,2
3 Mellersta Förstadsskolan 44,2
4 Bäckagårdsskolan 43,8
5 Dammfriskolan 40,2
6 Dalslundskolan 34,2

1 Bergaskola 52,8
2 Dalslundsskolan 42,8
3 Ängsdals skola 41,4
4 Fågelbäcksskolan 40,1



1 Bergaskolan 67
2 Nils Holgerssonskolan 66,4
3 Ängsdals skola 66
4 Kastanjeskolan 65,6
5 Ljungenskolan 65


KUNGSBACKA




SPANSKA

FRANSKA

TYSKA

ENGELSKA

1 Älvsåkersskolan 57,2
2 IES i Halmstad 54,6
3 Kullaviksskolan 51,6
4 Åsenskolan 49
5 Mogaskolan 45
6 Getingeskolan 43,8

1 Kullaviksskolan 46,2
2 Bäckaskolan 43,2
3 Vallåsskolan 41,8
4 IES i Halmstad 38
5 Getingeskolan 37,2


1 Åsenskolan 55,6
2 Getingeskolan 45,2
3 IES i Halmstad 43,4
4 Vallåskolan 43,2
5 Mogaskolan 41,8


1 IES i Halmstad 67,4
2 Tranängskolan 67,2
3 Getingeskolan 66,2
4 Mogaskolan 63,6
5 Vallåskolan 60,8






GÖTEBORG




SPANSKA

FRANSKA

TYSKA

ENGELSKA

1 IES i Karlstad 59,4
2 ISGR 56,4
3 The English School of Gothemburg 52
4 Vallhamra skola 51,2
5 Vasaskolan 51
6 IES Johanneberg 49,6

1 The English School of Gothemburg 53,6
2 Vasaskolan 53,4
3 IES i Karlstad 49,8
4 IES Johanneberg 49,2
5 Nordhemsskolan 48,6
6 Vallhamra skola 43,4

1 IES Johanneberg 56,6
2 The Englsih School of Gothemburg 50,4
3 Strömstiernaskolan 48,8
4 Vallhamra skola 48,2
5 ISGR 47
6 Lyrfågelskolan 45,2

1 IES i Karlstad 70,4
2 The English School of Gothemburg 69,8
3 IES Johanneberg 69,4
4 Kålltorpskolan 68,8
5 Daltorpskolan 68,6
6 Vallhamra skola 67,4





LINKÖPING




SPANSKA

FRANSKA

TYSKA

ENGELSKA

1 Folkungaskolan 54,4
2 Berzeliusskolan 51,8
3 Ekholmsskolan 51,4
4 Nya Munken 50,8
5 Tornhagsskolan 50,4
6 Arenaskolan 48,6

1 Elsa Brändströms skola 65
2 Nya Munken 51,2
3 Folkungaskolan 45,6
4 Berzeliusskolan 45,4
5 Ekholmsskolan 45,2
6 Arenaskolan 42,6

1 Nya Munken 55,4
2 Berzeliusskolan 54,8
3 Ekholmsskolan 50,4
4 Folkungaskolan 47,6
5 Tornhagsskolan 46,8
6 Elsa Brändströms skola 45,4

1 Folkungaskolan 71,8
2 IES Linköping 71
3 Berzeliusskolan 69,2
4 Malmslättsskolan Tokarp 69,2
5 Nya Munken 67,4
6 Elsa Brändströms skola 65,6





STOCKHOLM




SPANSKA

FRANSKA

TYSKA

ENGELSKA

1 Viktor Rydbergs samskola 62
2 IES i Gävle 61,2
3 IES i Nacka 60,2
4 Europaskolan Gamla Stan 60
5 Vasa International School 59
6 Källängels skola 57,6


1 Franska skolan 65,8
2 Viktor Rydbergs samskola Djurholm 56
3 Uppsala Musikklasser 55,2
4 IES i Bromma 53,2
5 IES i Nacka 52,8
6 Vasa International School 52

1 IES i Täby 58,6
2 Uppsala musikklasser 57,8
3 IES i Bromma 55,2
4 Viktor Rydbergs samskola 55
5 Christinaskolan 54,4
6 Täby friskola 54


1 IES i Kista 73,6
2 IES i Täby 72,6
3 Europaskolan Gamla Stan 71,8

4 IES i Nacka 70,6
5 Vasa International School 70,4
6 IES i Eskilstuna 69,6






UMEÅ




SPANSKA

FRANSKA

TYSKA

ENGELSKA

1 IES Umeå 58,6
2 Minervaskolan 57,6
3 Fridhemsskolan 55,2
4 IES Sundsvall 50,4
5 Wendela Hellmanskolan 47
6 Sjöfruskolan 45,2

1 Sjöfruskolan 48,4
2 Minervaskolan 47,8
3 IES Umeå 47,4
4 Hedda Wisingskolan 45,2
5 Carlshöjdsskolan 43,6
6 Fridhemsskolan 41,2

1 Minervaskolan 51,8
2 Strandskolan Överkalix 48,6
3 Grubbeskolan 45,4
4 IES Sundsvall 44,2
5 Hedda Wisingskolan 44
6 Storsjöskolan Holmsund 41,4

1 IES Umeå 69,2
2 IES Sundsvall 69,2
3 Minervaskolan 68,6
4 IES Skellefteå 68,4
5 Storsjöskolan Holmsund 66
6 Nya Läroverket Bergnäset 64





Mästerskapet i svenska/grundskola




LUND

HELSINGBORG

MALMÖ

GÖTEBORG

1 Bilingual Montessori School of Lund 63
2 Kunskapsskolan Lund 62,8
3 IES Lund 60,4
4 Sankt Thomas skola 59,8
5 Ringsjöskolan 54,2


1 Astradskolan 57,2
2 IES Hässleholm 59,8
3 Våxtorpsskolan 49,4





1 Bergaskolan 67
2 Ängsdals skola 55,8






1 The English School of Gothemburg 63,8
2 Vallhamra skola 63,6
3 IES i Karlstad 63,4
4 IES Johanneberg 60,8
5 Jensen grundskola Göteborg 60,4
6 Påskbergsskolan 56,6





KUNGSBACKA

LINKÖPING

STOCKHOLM

UMEÅ

1 Mogaskolan 59
2 Tranängskolan 58,2
3 Getingeskolan 56,6
4 Vallåsskolan 46,2




1 Berzeliusskolan 66,6
2 IES Linköping 61,4
3 Linghemsskolan 54,8
4 Elsa Brändströms skola 48,6
5 Malmslättsskolan-Tokarp 58,2



1 IES i Nacka 70,2
2 IES i Järfälla 63,4
3 Gluntens Montessoriskolan 58,4
4 Vasa International School Sthockholm 58
5 Futuraskolan 57,8
6 Fristadsskolan 57,4

1 Minervaskolan 63,8
2 Grubbeskolan 57,8
3 IES Skellefteå 51,4
4 Wendela Hellman 46,6








UR REGLERNA


§16 (se även §28) Medelpoängen av de 5 bästa resultaten från varje skola kommer att ligga till grund för deltagandet i regionfinalen. Om färre än 5 elever från en skola deltar i kvalprovet för ett språk delas likväl deras sammanlagda slutsumma med 5.

Om två (eller fler) skolor skulle få samma resultat i en region, tas det sjätte bästa resultatet med i beräkningen. Om det fortfarande står lika efter detta tas det sjunde bästa resultatet med osv.

Moderna språk och engelska / Gymnasiekategori




LUND




SPANSKA

FRANSKA

TYSKA

ENGELSKA

1 Katedralskolan Lund 50,6
2 Polhemskolan 49,2
3 Gymnasieskolan Spyken 46,6
4 Lars-Erik Larsson-gymnasiet 40,2


1 Katedralskolan Lund 53,6
2 Gymnasieskolan Spyken 49,4
3 Lars-Erik Larsson-gymnasiet 48,8



1 Katedralskolan Lund 56,4
2 Gymnasieskolan Spyken 47,6
3 Lars-Erik Larsson-gymnasiet 44,4
4 Procivitas Privata Gymnasium Lund 44,2

1 Katedralskolan Lund 63,6
2 Lars-Erik Larsson-gymnasiet 63,3
3 Gymnasieskolan Spyken 62,8
4 ProCivitas Lund 62,2


HELSINGBORG




SPANSKA

FRANSKA

TYSKA

ENGELSKA

1 Olympiaskolan 47,4
2 Katedralskolan Växjö 45,4
3 Sunnerbogymnasiet 31,2
4 Ekbackeskolan 30,2


1 Olympiaskolan 45,8
2 Sunnerbogymnasiet 42,8
3 Osbecksgymnasiet, Campus Laholm 33,2

4 Finnvedens gymnasium 27,6

1 Olympiaskolan 49,8
2 Hässleholms tekniska skola 48,8
3 Växjö Katedralskolan 46,6
4 Sunnerbogymnasiet 44,8


Växjö katedralskola 67,5
Sannarpsgymnasiet 66,5
Olympiaskolan 60,3
Hässleholms Tekniska skola 58,4






MALMÖ (regionfinal på Malmö latinskola)

SPANSKA

FRANSKA

TYSKA

ENGELSKA

1 Malmö Borgarskola 61
2 Malmö latinskola 44,6
3 St Petri skola 38,8
4 Nils Fredriksson Utbildning 28,6

1 Bladins gymnasium 46,8
2 Malmö Borgarskola 51,4
3 Malmö latinskola 46,4
4 Ystad Gymnasium 39,6

1 Malmö latinskola 42,2
2 Malmö Borgarskola 36,2



1 Ystad Gymnasium 65,4
2 Sveriges Ridgymnasium 58
3 Malmö Borgarskola 57,2


GÖTEBORG




SPANSKA

FRANSKA

TYSKA

ENGELSKA

1. Kitas gymnasium 42,8
2. Kungsbackagymnasiet 40,4
3. Karlbergsgymnasiet 34,8
4. Sundlergymnasiet 27,2



1 Aranäsgymnasiet 48,6
2 Klara Teoretiska Gymnasium Göteborg Postgatan 46,8
3 Sundlergymnasiet 41
4 Öckerö seglande gymnasieskola 38,4

1 Aranäsgymnasiet 49,6
2 Göteborgs Högre Samskola 47
3 Sundlergymnasiet 37,2
4 Öckerö seglande gymnasieskola 33,4


1 Göteborgs Högre Samskola 62,3
2 Bäckängsgymnasiet 62
3 Schillerska 59,4
4 Kattegattgymnasiet 59,4







LINKÖPING




SPANSKA

FRANSKA

TYSKA


1 Katedralskolan i Linköping 40
2 Berzeliusskolan 36,4
3 Lundsbergsskola 35,4

4 Folkungaskolan 34,4

1 Katedralskolan i Linköping 54,6
2 Berzeliusskolan 48
3 Lundsbergs skola 46,4


1 Berzeliusskolan 52,2
2 Katedralskolan Linköping 50,4
3 Lundsbergs skola 46







STOCKHOLM




SPANSKA

FRANSKA

TYSKA

ENGELSKA

1 Kungsholmens gymnasium 48,2
2 Viktor Rydbergs gymnasium 41
3 VBU 37,6

4 Tumba Gymnasium 37,2


1 Viktor Rydbergs gymnasium Jarlaplan 57,8
2 Kungsholmens gymnasium 52,4
3 Viktor Rybergs gymnasium 52,2
4 Internationella engelska gymnasiet i Södermalm 49,2

1 Kungsholmens gymnasium 54,2
2 Viktor Rydbergs gymnasium 49,8
3 Sigtuna humanistiska läroverket 46,4
4 Blackebergs gymnasium 45,8



1 Europaskolan Strängnäs 66,73
2 Tumba Gymnasium 63,87
3 Värmdö Gymnasium 61,53
4 Blackebergs Gymnasium 60,47







UMEÅ




SPANSKA

FRANSKA

TYSKA

ENGELSKA

1. Minervagymnsiet 39,8
2. Sandbackaskolan 34,6

3. Maja Beskow gymnasiet 30,6

4. Sollefteå gymnasiet 30,2


1. Minervagymnasiet 51,2
2. Skvaderns gymnasieskola 48,6
3. Höga kusten teoretiska gymnasium 41,4
4. Maja Beskowgymnasiet 40,2

1. Minervagymnasiet 46,4
2. Maja Beskowgymnasiet 45,2
3. Höga kusten teoretiska gymnasiet 25,4


1. Höga kusten teoretiska gymnasium 64,7
2. Sollefteå gymnasium 51,3







Mästerskapet i svenska / gymnasiekategori




LUND

HELSINGBORG

MALMÖ

GÖTEBORG

1 Katedralskolan Lund 66,6
2 Procivitas Lund 59



1 Olympiaskolan 60,4
2 Hässleholms tekniska skola 48,6



1 Malmö latinskola 59
2 Ystad gymnasium 56,6
3 Sveriges ridgymnasium 52,4
4 Malmö Borgarskola 48,4

1 Klara Teoretiska Gymnasium Göteborg Postgatan 59
2 Schillerska 58
3 Aranäsgymnasiet 45,4





STOCKHOLM

UMEÅ



1 Jensen gymnasium uppsala 56,6
2 Jensen gymnasium södra 43

1. Minervagymnasiet 61,8








International Languange Competition har för närvarande 8 regioner i Sverige för grundskolekategorin och 6 för gymnasiekategorin (Mästerskapet i svenska). Varje skola tillhör den region där närmaste regioncentrum finns. I regionfinalerna tävlar lag om två elever.

UR REGLERNA


§16 (se även §28) Medelpoängen av de 5 bästa resultaten från varje skola kommer att ligga till grund för deltagandet i regionfinalen. Om färre än 5 elever från en skola deltar i kvalprovet för ett språk delas likväl deras sammanlagda slutsumma med 5.

Om två (eller fler) skolor skulle få samma resultat i en region, tas det sjätte bästa resultatet med i beräkningen. Om det fortfarande står lika efter detta tas det sjunde bästa resultatet med osv.

MODERSMÅL


SPANSKA

FRANSKA

1. Sanchez Ferrero, Irene, 76 Internationella Engelska Skolan Umeå
2. Ruíz Gutiérrez, María Fernanda, 75 Gymnasieskolan Spyken
3. Ruíz Gutiérrez, María Emilia, 74 Gymnasieskolan Spyken
4. Sanchez Ferrero, Carmen, 74 Internationella Engelska Skolan Umeå
5. Ordovas, Carolina, 73 Katedralskolan Lund
6. Zetterquist, Karl, 68 Schillerska
7. Piñones, Valentina, 68 IES Liljeholmen
8. Tapia de la Torre, Nataly, 65 Malmö Borgarskola
9. Petrini Bianchi, Maximiliano, 65 Internationella Engelska Skolan Umeå
10. Wislocki, David, 61,5 Gymnasieskolan Spyken

1. Daggfeldt, Ella, 65 FRANSKA SKOLAN
2. Gerard, Ronja, 63 Gymnasieskolan Spyken
3. Gras, Balthazar, 60 Gymnasieskolan Spyken
4. Cristallo, Alexia, 59 Viktor Rydbergs Gymnasium
5. Henriksson, Gabriel, 57 FRANSKA SKOLAN
6. Rangnitt Guérot, Astrid, 54 FRANSKA SKOLAN
7. Laukkanen Lassalle, Timo, 52 FRANSKA SKOLAN
8. Asmani, Lina, 51 FRANSKA SKOLAN
9. Elezovic, Viktoria, 51 FRANSKA SKOLAN
10. Démoulin, Ida, 51 FRANSKA SKOLAN



TYSKA

ENGELSKA

1. Asklund, Maria, 64 Gymnasieskola Spyken
2. Heinrich, Julia, 61 Växjö Katedralskola
3. Ziegler, Eliana, 58 Höga Kusten Teoretiska Gymnasium
4. Oostra, Anne, 57 Höörs kommun
5. Felcher, Jakob, 57 Höga Kusten Teoretiska Gymnasium
6. Wolter, Felix, 56 Växjö Katedralskola
7. Reimer, Raphael, 52 Katedralskolan Lund
8. Hammer, David, 51 Växjö Katedralskola
9. Asklund, Charlotte, 50 Höörs kommun
10. Richter, Camilla, 49  The English School Gothenburg
10. Lindborg, Emelie, 49 Gymnasieskola Spyken

1. Whelan, Carla, 76,75 Katedralskolan Lund
2. Amar, Rwan, 69 Malmö Borgarskola
3. Yates, Michael, 68 IES i Umeå
4. Kring, Elise, 66 Stiftelsen Bilingual Montessori School of Lund
5. Goy, Benjamin, 65 IES Johanneberg
6. Carter, Julien, 64,75 Malmö Borgarskola
7. Theodoras, Sofia, 64,75 Katedralskolan Lund
8. Söderström, Zane, 64,75 Vasa International School of Stockholm
9. Berardi, Luca, 64,25 Katedralskolan Lund
10. Taylor, Oliver, 62,5 Vasa International School of Stockholm



Det är med glädje vi för andra året i rad välkomnar Sparbanken Skåne som huvudsponsor för International Language Competition! Sparbanken Skåne har genom stiftelsen Sparbanksstiftelsen Färs & Frosta beslutat att ekonomiskt stötta språktävlingen som en del av deras arbete att främja näringsliv, forskning, samhällsutveckling, idrott, barn- och ungdomsverksamhet och kultur.

ESCUELAS FEDELE 2020