Lund/Gr-kategori | ||||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska | Svenska |
1 Bilingual Montessori School of Lund | 1 IES Lund | 1 Järnåkraskolan | 1 Bilingual Montessori School of Lund | 1 Ringsjöskolan |
*Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen |
Helsingborg/Gr-kategori | ||||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska | Svenska |
1 Kungsgårdsskolan* | 1 IES Hässleholm* | 1 IES Hässleholm* | 1 Kungsgårdsskolan* | 1 Getingeskolan* |
*Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen |
Malmö/Gr-kategori | ||||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska | Svenska |
1 Bergaskolan* | 1 Linnéskolan* | 1 Mellersta förstadstadsskolan* | 1 Ängsdalsskolan* | 1 Linnéskolan * 4 Ängsdals skola |
*Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen |
Linköping/Gr-kategori | ||||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska | Svenska |
1 Berzeliusskolan* | 1 Berzeliusskolan* | 1 Nya Munken* | 1 Nordic International School* | 1 Elsa Brändströms skolan* |
*Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen |
Stockholm/Gr-kategori | ||||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska | Svenska |
1 IES Täby* | 1 Franska skolan* | 1 Täby friskola* | 1 IES Gävle* | 1 Vasa International School of Stockholm* |
*Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen |
Göteborg/Gr-kategori | ||||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska | Svenska |
1 Toleredsskolan* | 1 Vasaskolan Skövde* | 1 ISGR* | 1 The English School of Gothenburg* | 1 JENSEN grundskola Göteborg* |
*Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen |
Umeå/Gr-kategori | ||||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska | Svenska |
1 Minervaskolan* | 1 Minervaskolan* | 1 IES Umeå* | 1 Minervaskolan* | 1 Maja Beskowskolan* |
*Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen |
Semifinal 1 | ||||
Gymnasiekategori | ||||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska | Svenska |
1 Katedralskolan Lund* | 1 Katedralskolan Lund* | 1 Katedralskolan Lund* | 1 Lars-Erik Larsson-gymnasiet* | 1 Katedralskolan Lund* |
*Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen |
Semifinal 2 | ||||
Gymnasiekategori | ||||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska | Svenska |
1 Sundsta-Älvkullegymnasiet* | 1 Södra latins gymnasium* | 1 Berzeliusskolan Gymnasiet* | 1 Växjö katedralskola* | 1 Malmö latinskola* |
*Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen | *Vidare till riksfinalen |
Modersmålskategori / Riksfinal | |
Spanska | Franska |
1 IES Umeå* 52 | 1 Franska Skolan* 42 |
*Vinnare av kategorin | *Vinnare av kategorin |
Tyska | Engelska |
1 Modersmålsenheten Höörs kommun 47* | 1 IES Lund 41* |
*Vinnare av kategorin | *Vinnare av kategorin |