Resultat regionfinaler 2020

Resultat

Regionfinaler 2020

Lund/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Östratornskolan 30*

2. IES Lund 29

2. Kunskapsskolan Lund 29

4 Pilängskolan 26

5 Järnåkraskolan 23
6 Hjärupslundsskolan 21


1. Hjärupslundsskolan 28*

2. Rutsborgskolan 26

2. Bilingual Montessori School of Lund 26

4. ES i Lund 25
5. Järnåkraskolan 23
6. Sankt Thomsskola Lund 18

1. Pilängskolan 27*

2. Ekenässkolan 26

3. IES Lund 23

4. Järnåkraskolan 23

5. Sankt Thomas skola 23

6 Östratornskolan 20


1. Kunskapskolan Lund 27*

2. Järnåkraskolan 22

3. Bilingual Montessori School of Lund 21
4. Ringsjöskolan 21
5 Sankt Thomas Skola 18


1. Bilingual Montessori School of Lund 23*
2. Sankt Thomas skola 21

3. IES Lund 21

4. Ringsjöskolan 20

5. Kunskapsskolan Lund 19


*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Lund/Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Katedralskolan Lund 67*
2. Polhemskolan 62
3. Lars-Erik Larsson-gymnasiet 57

4. Gymnasieskolan Spyken 56

1. Gymnasieskolan Spyken 58*

2. Katedralskolan Lund 51
3 Lars-Erik Larsson-gymnasiet 51

1 Katedralskolan Lund 69*
2 Gymnasieskolan Spyken 60
3 Lars-Erik Larsson-gymnasiet 59
4 Procivitas Lund 46

1. Katedralskolan Lund 60*
2. Lars-Erik Larsson-gymnasiet 57
3. Gymnasieskolan Spyken 56
4. ProCivitas Lund 52

1 Katedralskolan Lund 63*
2 Procivitas Lund 56




*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Helsingborg/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Nyhemsskolan*
2. IES Hässleholm
3. Lagaholmsskolan
4. Kungsgårdsskolan
4. Hässleholms Montessori
4. Linnéskolan

1. Lagaholmsskolan*
2. Kungsgårdsskolan
3. Linnéskolan
4. Astradskolan
4. IES Hässleholm
4. Nyhemsskolan

1. Åbyskolan*
2. Thorén Framtid
3. Nyhemsskolan
4. IES Hässleholm
4. Astradskolan
4. Rydebäckskolan

1. Lagaholmsskolan*
2. Astradskolan
3. IES Hässleholm
4. Kungsgårdsskolan
4. Växjö Internationella


1. Astradskolan*
2. IES Hässleholm
3. Våxtorpsskolan




*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Helsingborg/Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Växjö Katedralskolan 67*

2. Olympiaskolan 62
3. Sunnerbogymnasiet 44
3. Ekbackeskolan 44


1. Olympiaskolan 47*

2. Finnvedens gymnasium 43
3. Sunnerbogymnasiet 39
4. Osbecksgymnasiet, Campus Laholm 38

1. Sunnerbogymnasiet 63*

2. Växjö Katedralskolan 58

3. Hässleholms tekniska skola 55

4. Olympiaskolan 50

1. Växjö katedralskola 63*

2. Hässleholms Tekniska skola 47

3. Sannarpsgymnasiet 45
4. Olympiaskolan 40

1. Olympiaskolan 58*
2. Hässleholms tekniska skola 48



*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Malmö/Gr-kategori

Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Bergaskolan*

2. Kastanjeskolan
3. Dammfriskolan

4. Dalsundskolan

4. Ängsdals skola


1. Mellersta Förstadsskolan*

2. Bäckagårdsskolan

3. Bergaskolan
4. Kastanjeskolan
4. Dalslundskolan

4. Dammfriskolan

1. Fågelbäcksskolan*

2. Bergaskola
3. Ängsdals skola
4. Dalslundsskolan



1. Nils Holgerssonskolan*

2. Bergaskolan

3. Ängsdals skola

3. Ljungenskolan

4. Kastanjeskolan


1 Bergaskolan*
2 Ängsdals skola





*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

Malmö/Gy-kategori

Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Malmö Borgarskola 58*

2. St Petri skola 52
3. Nils Fredriksson Utbildning 51

4. Malmö latinskola 50

1. Malmö Borgarskola 53*

2. Malmö latinskola 50*

3. Bladins gymnasium 48


1 Malmö latinskola 48* **
2 Malmö Borgarskola 48




1. Ystad Gymnasium 60*
2. Malmö Borgarskola 51

3. Sveriges Ridgymnasium 50


1 Malmö latinskola 61*
2 Ystad gymnasium 50
3 Sveriges ridgymnasium 49
4 Malmö Borgarskola 45


*Vidare till riksfinalen




*Vidare till riksfinalen




*Vidare till riksfinalen

** Skolan går vidare eftersom den hade högre poäng i kvalomgången (enligt §33 i tävlingens regler)

*Vidare till riksfinalen




*Vidare till riksfinalen




Linköping/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Ekholmsskolan*
2. Folkungaskolan
3. Nya Munken
4. Tornhagsskolan
4. Arenaskolan
4. Berzeliusskolan

1. Elsa Brändströms skola*
2. Berzeliusskolan
3. Arenaskolan
4. Nya Munken
4. Ekholmsskolan
4. Folkungaskolan

1. Nya Munken*
2. Tornhagsskolan
3. Berzeliusskolan
4. Elsa BrändsströmS skola
4. Ekholmsskolan
4. Folkungaskolan

1. Folkungaskolan*
2. Berzeliusskolan
3. Nya Munken
4. Malmslättsskolan
4. IES Linköping
4. Elsa Brändströms skola

1. Berzeliusskolan*
2. Malmslättsskolan
3. Linghemsskolan
4. Elsa Brändströms skola



*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Linköping/Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

1. Berzeliusskolan 46* **

2. Folkungaskolan 46

3. Lundsbergsskola 43 

4. Katedralskolan Linköping 41

1. Katedralskolan Linköping 55*

2. Lundsbergs skola 46

3. Berzeliusskolan 37


1 Berzeliusskolan 62* **
2 Katedralskolan Linköping 62
3 Lundsbergs skola 45




*Vidare till riksfinalen

** Skolan går vidare eftersom den hade högre poäng i kvalomgången (enligt §33 i tävlingens regler)

*Vidare till riksfinalen




*Vidare till riksfinalen

** Skolan går vidare eftersom den hade högre poäng i kvalomgången (enligt §33 i tävlingens regler)






Stockholm/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Vasa International School*
2. IES Nacka
3. IES Gävle
4. Europaskolan Gamla Stan
4. Källängels skola
4. Viktor Rydbergs samskola


1. Franska skolan*
2. Vasa International School
3. Uppsala Musikklasser
4. Viktor Rydbergs samskola Djurholm
4. IES Nacka
4. IES Bromma

1. Täby friskola*
2. IES Täby
3. Uppsala musikklasser
4. IES Bromma
4. Christinaskolan
4. Viktor Rydbergs samskola


1. IES Kista*
2. Vasa International School
3. IES Nacka
4. IES Eskilstuna
4. IES Täby



1. Vasa International School*
2. Fristadsskolan 
3. Gluntens Montessoriskolan
4. IES Järfälla
4. IES Nacka
4. Futuraskolan


*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Stockholm Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Kungsholmens gymnasium 54*
2. Viktor Rydbergs gymnasium 51
3. VBU 39

4. Tumba Gymnasium 36

1. Viktor Rydbergs gymnasium Jarlaplan 63*

2. Viktor Rybergs gymnasium 54

3. Kungsholmens gymnasium 47

1. Kungsholmens gymnasium 63*
2 Viktor Rydbergs gymnasium 44
3 Sigtuna humanistiska läroverket 44

1. Europaskolan Strängnäs 61*
2. Tumba Gymnasium 53
3. Blackebergs Gymnasium 49



1. Jensen gymnasium uppsala 48*
2. Jensen gymnasium södra 44



*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Göteborg/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. IES i Karlstad*
2. The English School of Gothemburg

3. Vasaskolan

4. ISGR
4. Vallhamra skola
4. IES Johanneberg

1. Vasaskolan*

2. IES Karlstad

3. Nordhemsskolan

4 IES Johanneberg

4. The English School of Gothemburg

4. Vallhamra skola

1. Vallhamra skola*

2. Lyrfågelskolan

3. Strömstiernaskolan

4. IES Johanneberg
4 The Englsih School of Gothemburg
4 ISGR

1. Kålltorpskolan*

2. The English School of Gothemburg
3. Daltorpskolan

4. IES i Karlstad

4. Vallhamra skola

4. IES Johanneberg

1. Påskbergsskolan*

2. IES Johanneberg

3. Vallhamra skola

4. IES Karlstad

4. The English School of Gothenburg

4. Jensen Grundskola

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Göteborg/Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Karlbergsgymnasiet 58*

2. Kungsbackagymnasiet 54

3. Kitas gymnasium 52

4. Sundlergymnasiet 37



1 Aranäsgymnasiet 54*
2 Klara Teoretiska Gymnasium Göteborg Postgatan 49
3 Sundlergymnasiet 34
4 Öckerö seglande gymnasieskola 33

1. Göteborgs Högre Samskola 59*

2. Aranäsgymnasiet 51
3. Sundlergymnasiet 47
4. Öckerö seglande gymnasieskola 38

1 Göteborgs Högre Samskola 64*

2 Schillerska 57

3 Bäckängsgymnasiet 55
4 Kattegattgymnasiet 50


1 Klara Teoretiska Gymnasium Göteborg Postgatan 60* **
2 Schillerska 60
3 Aranäsgymnasiet 50



*Vidare till riksfinalen



*Vidare till riksfinalen



*Vidare till riksfinalen



*Vidare till riksfinalen



*Vidare till riksfinalen

** Skolan går vidare eftersom den hade högre poäng i kvalomgången (enligt §33 i tävlingens regler)






Kungsbacka/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. IES i Halmstad*
2, Mogaskolan
3. Åsenskolan
4. Kullaviksskolan
4. Älvsåkerskolan
4. Getingeskolan

1. Kullaviksskolan*
2. Getingeskolan
3. Bäckaskolan
4. IES i Halmstad
4. Vallåsskolan


1. Åsenskolan*
2. Vallåsskolan
3. Getingeskolan
4. IES Halmstad
4. Mogaskolan


1. IES Halmstad*
2. Getingeskolan
3. Tranängskolan
4. Vallåsskolan
4. Mogaskolan


1. Mogaskolan*
2. Getingeskolan
3. Tranängsskolan
4. Vallåsskolan



*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Umeå/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. IES Sundsvall 30*
2. Minervaskolan 29
3. IES Umeå 26
4. Fridhemsskolan 23
5. Sjöfruskolan 22
6. Wendela Hellmanskolan 20


1. Sjöfruskolan 24*
2. Carlshöjdsskolan 21
3. IES Umeå 20
4. Minervaskolan 19
5. Hedda Wisingskolan 16
6. Fridhemsskolan 16


1. Strandskolan Överkalix 27*
2. Hedda Wisingskolan 22
3. Minervaskolan 20
4. Grubbeskolan 19
5. IES Sundsvall 17
6. Storsjöskolan 15


1. IES Umeå 26*
2. IES Skellefteå 24
3. Storsjöskolan 22
4. IES Sundsvall 21
5. Minervaskolan 20
6. Nya Läroverket Bergnäset 20

1. Minervaskolan 21*
2. Grubbeskolan 19

3. Wendela Hellman 19

4. ES Skellefteå 17




*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Umeå/Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Minervagymnsiet 65*
2. Maja Beskow gymnasiet 51
3. Sollefteå gymnasiet 45
4. Sandbackaskolan 39



1. Minervagymnasiet 55*
2. Skvaderns gymnasieskola 51
3. Höga kusten teoretiska gymnasium 45
4. Maja Beskowgymnasiet 44

1. Maja Beskowgymnasiet 62*
2. Minervagymnasiet 60
3. Höga kusten teoretiska gymnasiet 39



1. Höga kusten teoretiska gymnasium 54*
2. Sollefteå gymnasium 43




1. Minervagymnasiet*






*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

Modersmålskategori


Spanska

Franska

1. Ruíz Gutiérrez, María Emilia, 78 Gymnasieskolan Spyken*
2. Ruíz Gutiérrez, María Fernanda, 76 Gymnasieskolan Spyken
3. Sanchez Ferrero, Irene, 74 Internationella Engelska Skolan Umeå
4. Ordovas, Carolina, 73 Katedralskolan Lund
5. Zetterquist, Karl, 71 Schillerska
6. Piñones, Valentina, 67 IES Liljeholmen
7. Wislocki, David, 63 Gymnasieskolan Spyken



1. Cristallo, Alexia, 68 Viktor Rydbergs Gymnasium*

2. Daggfeldt, Ella, 65 FRANSKA SKOLAN

3. Gerard, Ronja, 63 Gymnasieskolan Spyken

5. Elezovic, Viktoria, 55 FRANSKA SKOLAN

6. Démoulin, Ida, 51 FRANSKA SKOLAN

7. Henriksson, Gabriel, 57 FRANSKA SKOLAN

8. Asmani, Lina, 51 FRANSKA SKOLAN

9. Laukkanen Lassalle, Timo, 52 FRANSKA SKOLAN

10. Rangnitt Guérot, Astrid, 54 FRANSKA SKOLAN

*Vinnare av kategorin

*Vinnare av kategorin



Tyska

Engelska

1. Asklund, Maria, 57 Gymnasieskola Spyken*
2. Asklund, Charlotte, 56 Höörs kommun
3. Felcher, Jakob, 56 Höga Kusten Teoretiska Gymnasium
4. Oostra, Anne, 55 Höörs kommun
5. Hammer, David, 54 Växjö Katedralskola
6. Wolter, Felix, 54 Växjö Katedralskola
7. Richter, Camilla, 53 The English School Gothenburg
8. Lindborg, Emelie, 52 Gymnasieskola Spyken
9. Reimer, Raphael, 41 Katedralskolan Lund

1. Whelan, Carla, 73 Katedralskolan Lund*
2. Yates, Michael, 65 IES i Umeå
3. Amar, Rwan, 61 Malmö Borgarskola
4. Kring, Elise, 58 Stiftelsen Bilingual Montessori School of Lund
5. Carter, Julien, 54 Malmö Borgarskola





*Vinnare av kategorin

*Vinnare av kategorin

Priserna för modersmålskategorin delas ut i Malmö i samband med riksfinalerna


Det är med glädje vi för andra året i rad välkomnar Sparbanken Skåne som huvudsponsor för International Language Competition! Sparbanken Skåne har genom stiftelsen Sparbanksstiftelsen Färs & Frosta beslutat att ekonomiskt stötta språktävlingen som en del av deras arbete att främja näringsliv, forskning, samhällsutveckling, idrott, barn- och ungdomsverksamhet och kultur.

ESCUELAS FEDELE 2020