Resultat regionfinaler 2021

Resultat

Regionfinaler 2021

(Under uppdatering)

Lund/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Lund/Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Helsingborg/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1 Nyhemsskolan*
2 IES Helsingborg

3 Rydebäcksskolan

4 Astradskolan
4 Förslövs skola
4 Getingeskolan


1 Nyhemsskolan *
2 IES Hässleholm
3 Förslövs skola Båstad

4 IES Helsingborg

4 Getingeskolan

4 Örnaskolan


1 Glumslövs skola*

2 Vallåskolan

3 IES Helsingborg

4 Nyhemsskolan

4 Rydebäcksskolan

4 Åbyskolan


1 IES Hässleholm*

2 Nyhemsskolan

3 Björnekullaskolan Åstorp

4 Getingeskolan

4 IES Helsingborg
4 Växjo Internationella Grundskola 

1 Getingeskolan*

2 Brunnsåkersskolan
3 Nyhemsskolan

4 Furutorpskolan

4 Vallåsskolan



*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Helsingborg/Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1 Olympiaskolan 26*
2 Ekbackeskolan 20


1 Olympiaskolan 34*



1 Olympiaskolan 37*
2 Ekbackeskolan 28


1 Olympiaskolan 38* **

2 Osbecksgymnasiet 38

3 Katedralskolan Växjö 35

1 Olympiaskolan 39*



*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen


Skolan tävlade om en plats i riksfinalen mot Linköping.

Olympiaskolan har tagit platsen i riksfinalen. 


** Skolan går vidare eftersom den hade högre poäng i kvalomgången (enligt §33 i tävlingens regler)



Malmö/Gr-kategori

Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

Malmö/Gy-kategori

Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

Linköping/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1 Berzeliusskolan*
2 Folkungaskolan

3 Arenaskolan
4 Nya Munken

4 Elsa Brändströms skola

4 Linghemsskolan

1 Junedalsskolan*
2 Elsa Brändströmsskolan
3 Berzeliusskolan
4 Arenaskolan
4 Nya Munken

4 Malmslättsskolan Tokarp

1 Folkungaskolan*

2 Berzeliusskolan

3 Nya Munken
4 Arenaskolan 34
4 Elsa Brändströms skola
4 Malmslättsskolan Tokarp

1 Berzeliusskolan*
2 Nya Munken
3 Malmslättsskolan
4 Folkungaskolan
4 Elsa Brändströmsskolan
4 Linghemsskolan

1 Berzeliusskolan*
2 Elsa Brändstömskolan
3 Malmslättsskolan Tokarp

4 Linghemsskolan



*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen



Linköping/Gy-kategori





Franska

Tyska

Engelska

2 Berzeliusskolan 32




Skolan tävlade om en plats i riksfinalen mot Helsingborg.

Olympiaskolan har tagit platsen i riksfinalen. 

Skolan tävalr om en plats i riksfinalen mot Malmö. Resultatet publicerar v.18


Skolan tävlar om en plats i riksfinalen mot Malmö. Resultatet publicerar v.18



Stockholm/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Stockholm Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Göteborg/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1 Älvsåkersskolan*
2 Helenaskolan

3 IES Karlstad
4 The English School Gothenburg
4 Vasaskolan
4 IES Johanneberg


1 Vasaskolan*
2 Vallhamra skola
3 Bäckaskolan
4 IES Karlstad
4 The English School Gothenburg
4 IES Johanneberg


1 Trulsegårdsskolan*
2 Vasaskolan
3 IES Johanneberg
4 Åsenskolan
4 Raoul Wallenbergskolan Skövde
4 The English School Gothenburg

1 The English School Gothenburg*
2 Vasaskolan
3 Valhamra skola
4 Jensen Grundskola
4 IES Karlstad
4 Friskolan Metis

1 Jensen grundskola*
2 IES Karlstad
3 Vallhamra skola
4 Mogaskolan
4 The English School Gothenburg
4 Tranängskolan


*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Göteborg/Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1 Sundsta-Älvkullegymnasiet 46*

2 Hvitfeldtska 37
3 Karlbergsgymnasiet 17



1 Klara Teoretiska Gymnasiet 49*
2 Hvitfeldtska 38

3 Thoren Business School Karlstad 34

4 Lundsbergs skola 28 

1 Schillerska 32*

2 Öckerö seglande gymnasieskola 31
3 Sundlergymnasiet Vårgåda 30


1 Bäckängssgymnasiet 40* **
2 Schillerska gymnasiet 40
3 Karlstads fria läroverk 34




*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen




** Skolan går vidare eftersom den hade högre poäng i kvalomgången (enligt §33 i tävlingens regler)

Skolan tävlar om en plats i riksfinalen mot Malmö. Resultatet publicerar v.18






Umeå/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1 Strandskolan Överkalix*

2 IES Sundsvall

3 Minervaskolan
4 IES Umeå
4 Carlshöjdsskolan


1 IES Sundsvall*

2 Sjöfruskolan

3 IES Umeå 

4 Carlshöjdsskolan

4 Minervaskolan
4 Ålidhemsskolan 

1 IES Sundsvall*
2 Minervaskolan
3 IES Umeå
4 Storsjöskolan



*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Umeå/Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

Modersmålskategori


Spanska

Franska

1 Ferrero Sanchéz, Irene 56p IES Umeå*
2 Ruiz Gutiérrez, María Fernanda 54p Gymnasieskolan Spyken
3 Navas Martínez, Andrea 45p Västerbergslagens Utbildningsförbund
4 Vardon, Nicolas 44p Malmö Borgarskola

5 Solar, Maximiliano 25p IES Johanneberg

6 Urena, Gustav 25p IES Johanneberg

7 Chinchilla Ekberg, Rafael 18p Ängsdals Skola



1 Kjölstad, Raphael 44p Gymnasieskolan Spyken*

2 Vardon, Nicolas 38p Malmö Borgarskola

3 Elezovic, Juliana 37p Franska Skolan

4 Costes, Nicolas 37p Malmö Borgarskola

5 Staub Olofsson, Maeva 36p Franska Skolan
6 Bommenel, Anna 36p Gymnasieskolan Spyken

7 Pouger, Simon 32p Bilingual Montessori School of Lund10 

8 Vallier, Timo 32p Gymnasieskolan Spyken
9 Hivert, Maja 31p Bilingual Montessori School of Lund

*Vinnare av kategorin

*Vinnare av kategorin



Tyska

Engelska

1 Schmitt-Egenolf, Constanze 44p IES Umeå*

2 Henze, Elena 42p IES Umeå

3 Fornander, Frida 26p Åbyskolan

4 von der Lehr, Emilie 29p Nannaskolan



1 Lloyd Whelan, Carla 44p Katedralskolan Lund*

2 Becker, Lukas 35p Vasa International School of Stockholm

3 Hall, Nils 32p The English school of Gothenburg

4 Parthasarathy, Harini 28p Vasa International School of Stockholm

5 Möller, Alex 21p The English school of Gothenburg
6 Whiting, Imogen 41,5p The English school of Gothenburg

*Vinnare av kategorin

*Vinnare av kategorin