MODERNA SPRÅK Grundskolekategori | |||
Umeå | |||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska |
1. Wendela Hellmanskolan i Härnösand* 2. IES Umeå 3. Grubbeskolan i Umeå 4. Minervaskolan i Umeå 4. IES Sundsvall 6. Fridhemsskolan i Arvidsjaur | 1. Grubbeskolan i Umeå* 2. IES Sundsvall 3. IES Umeå 4. Fridhemsskolan i Arvidsjaur 4. Storsjöskolan i Umeå 6. Minervaskolan i Umeå | 1. Minervaskolan i Umeå* 2. IES Sundsvall 3. IES Umeå 4. Vallaskolan i Sollefteå 5. Grubbeskolan i Umeå 5. Fridhemsskolan i Arvidsjaur | 1. Storsjöskolan i Umeå* 2. IES Umeå 3. Grubbeskolan i Umeå 4. Wendela Hellmanskolan i Härnösand 5. Minervaskolan i Umeå 6. IES Sundsvall |
*Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö |
Stockholm | |||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska |
1. Tunabergsskolan* 2. IES i Nacka 3. Glunten Montessoriskolan 4. Skogstorpsskolan 4. Vasa International School Sthlm 5. Gränbyskolan | 1. Franska Skolan* 2. IES i Nacka. 3. Eriksbergsskolan 4. Kunskapsskolan Nacka 5. Uppsala Musikklasser 6. Nya Elementar Bromma | 1. Sundbyskolan* 2. Vaksalaskolan 3. Christinaskolan 4. Uppsala Musikklasser 5. Hedebyskolan 5. Livets Ords Kristna Skola | 1. Vasa Int. School Sthlm* 2. Eriksbergsskolan 3. IES i Nacka 4. Europaskolan Gamla Stan 4. Glunten Montessoriskolan 4. IES Täby |
*Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö |
Linköping | |||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska |
1. Linghemsskolan i Linköping* 2. Folkungaskolan i Linköping 3. Nya Munken i Linköping 4. Berzeliusskolan Linköping 5. Elsa Brändströms skolan i Linköping 6. Ånestadsskolan i Linköping | 1. Folkungaskolan i Linköping* 2. Ekholmsskolan i Linköping 3. Elsa Brändströms skolan i Linköping 4. Berzeliusskolan Linköping 5. Thea Privata Grundskola i Linköping 6. Nya Munken i Linköping | 1. Berzeliusskolan Linköping* 2. Nya Munken i Linköping 3. Linghemsskolan i Linköping 4. Folkungaskolan i Linköping 5. Thea Privata Grundskola i Linköping 6. Ekholmsskolan i Linköping | 1. Linghemsskolan i Linköping* 2. Nya Munken i Linköping 3. Berzeliusskolan Linköping 4. Malmslättsskolan Tokarp 5. Ekholmsskolan i Linköping 5..Elsa Brändströms skola i Linköping |
*Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö |
Kungsbacka | |||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska |
1. IES Johanneberg* 2. The English School of Gotheburg 3. ISGR 4. IES i Karlstad 5. Strömstiernaskolan 6. Centrina Kviberg | 1. Vasaskolan i Skövde* 2. The English School of Gothenburg 3. Trulsegårdsskolan 4. Munkegärdeskolan 5. Helenaskolan 6. Kullaviksskolan | 1. Göteborgs Högre Samskolan* 2. Kålltorpsskolan 3. The English School Gothenburg 4. ISGR 5. Strömstoiernaskolan 5. Centrina Kviberg | 1. The English School of Gothenburg* 2. Vasaskolan i Skövde 3. Victoriaskolan 4. IES Johanneberg 4. IES Karlstad 6. Vallhamraskolan |
*Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö |
Helsingborg | |||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska |
1. IES i Hässleholm* 2. Ringsjöskolan i Höör 3. Linnéskolan i Hässleholm 4. Lagaholmsskolan i Laholm 5. IES i Halmstad | 1. IES i Hässleholm* 2. Lagaholmsskolan i Laholm 3. Rydebäckskolan i Helsingborg 4. Linnéskolan i Hässleholm 5. Ringsjöskolan i Höör 6. Astradskolan i Ljungby | 1. Astradskolan i Ljungby* 2. IES i Hässleholm 3. Lagaholmsskolan i Laholm 4. Gantofta Skola i Helsingborg 4. Rydebäcksskolan i Helsingborg 6. Ringsjöskolan i Höör
| 1. IES i Hässleholm* 2. Lagaholmsskolan i Laholm 3. Ringsjöskolan i Höör 4. Växjö Internationella Grundskola 5. Astradskolan i Ljungby 5. Nyhamnsskolan i Höganäs |
*Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö |
Lund | |||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska |
1. Bäckagårdsskolan i Malmö* 2. Järnåkraskolan i Lund 3. Östratornskolan i Lund 4. IES i Lund 5. Ekenässkolan i Eslöv 6. Kastanjeskolan i Malmö | 1. Bilingual Montessori School of Lund* 2. Järnåkraskolan i Lund 3. IES i Lund 4. Bladins grundskola i Malmö 4. Gunnesboskolan i Lund 6. Östratornskolan i Lund | 1. Rutsborgskolan i Bjärred* 2. Nyvångskolan i Dalby 3. Östratornskolan i Lund 4. Gunnesboskolan i Lund 5. IES i Lund 6. Dalslundskolan i Åkarp | 1. Järnåkraskolan i Lund* 2. Bilingual Montessori School of Lund 3. Dalslundskolan i Åkarp 4. IES i Lund 5. Naverlönnskolan i Svedala 6. Ängsdals skola i Malmö |
*Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö |
MÄSTERSKAPET I SVENSKA Grundskolekategori | |||
Umeå | Stockholm | Kungsbacka | Linköping |
1. IES Umeå* 2. Minervaskolan i Umeå 3. Wendela Hellmanskolan i Härnösand | 1. Eriksbergsskolan* 2. Glunten Montessoriskola 3. IES Täby 4. Vasa Int. School of Stockholm 5. IES Nacka 68,4p -. Kunskapsskolan Tyresö | 1. IES Johanneberg *
2. Påskbergsskolan 3. The English School of Gothenburg 4. Jensen Grundskola 4. IES Karlstad 6.Vallåsskolan 7. Vasa skolan Skövde | 1. Malmslättsskolan Tokarp* 2. Berzeliusskolan Linköping 3. Nya Munken i Linköping 4. Elsa Brändströms skola i Linköping |
*Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö |
Lund | |||
1. Kunskapsskolan i Lund* 2. Storkskolan i Blentarp 3. Bilingual Montessori School of Lund 4. Sankt Thomas skola i Lund 5. Ängsdals skola i Malmö 6. Naverlönnskolan i Svedala | |||
*Vidare till Malmö |
MODERNA SPRÅK Gymnasiekategori | |||
Ur tävlingens regler: §33 Provet görs i lag om 2 och tar ca 45 min. Om två (eller fler) gymnasieskolor skulle få samma resultat i en regionfinal, tittar vi på resultatet från kvalprovet för att avgöra vilken skola som går vidare i tävlingen. | |||
Umeå | |||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska |
1. Minervagymnasium i Umeå, 36p 2. Sandbackaskolan i Arvidsjaur, 33p 3. Umeå Internationella Gymnasium, 29p | 1. Minervagymnasium i Umeå, 38p* 2. Umeå Internationella Gymnasium, 33p 3. Mikael Elias Teoretiska Gymnasium i Sundsvall 31p | 1. Minervagymnasium i Umeå, 41p* 2. Umeå Internationella Gymnasium, 32p | 1. Höga Kusten Teoretiska Gymnasium i Örnsköldsvik, 51p* 2. Umeå Internationella Gymnasium, 43p 3. Minervagymnasium i Umeå, 41p |
*Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö |
Stockholm | |||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska |
1. IE Gymnasiet Södermalm 55p' 2. Kungsholmens gymnasium 53p 3. Viktor Rydbergs gymnasium 50p 4. Vasaskolan i Gävle 45p | 1. IE Gymnasiet Södermalm 44p* 2. Kungsholmens gymnasium 40p 3. Västerbergslagens Utbildningsförbund (GySamnet), 29p 4. Viktor Rydbergs gymnasium 27p | 1. Viktor Rydbergs gymnasium 41p* 2. Blackebergs gymnasium 38p 3. IE Gymnasiet Södermalm 37p 4. Kungsholmens gymnasium 32p | 1. Tumba gymnasium 52p* 2. Europaskolan Strängnäs 52p 3. Blackebergs gymnasium 40p -. Värmdö gymnasium |
*Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö |
Linköping | |||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska |
1. Katedralskolan i Linköping, 47p 2. Berzeliusskolan Linköping, 41p 3. Ullvigymnasiet i Köping, 37p 4. Möckelngymnasiet i Karlskoga, 37p 5. Folkungaskolan i Linköping, 35p | 1. Katedralskolan i Linköping, 46p* 2. Nyströmska skolan i Söderköping, 34p 3. Ullvigymnasiet i Köping, 34p 4. Berzeliusskolan Linköping, 34p | 1. Katedralskolan i Linköping, 45p* 2. Ullvigymnasiet i Köping, 39p 3. Folkungaskolan i Linköping, 37p 4. Berzeliusskolan Linköping, 30p | 1. Folkungaskolan i Linköping, 52p* |
*Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö |
Helsingborg | |||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska |
1. Olympiaskolan i Helsingborg, 55p* 2. Hässleholms Tekniska Skola, 53p 3. Campeon Frigymnaium, 38p 4. Utbildningscentrum i Örkelljunga, 28p | 1. Hässleholms Tekniska Skola, 33p* 2. Olympiaskolan i Helsingborg , 33p 3. Gymnasieskolan Knut Hahn i Ronneby, 31p 4. Öresundsgymnasiet 19p | 1. Hässleholms Tekniska Skola, 41p* 2. Finnvedens gymnasium i Värnamo, 41p 3. Olympiaskolan i Helsingborg , 37p 4. Sunnerbogymansiet i Ljungby, 31p | 1. Gymnasieskolan Knut Hahn i Ronneby, 47p* 2. Perstorp Gymnasium 45p 3. Olympiaskolan Helsingborg, 44p 4. Hässleholms Tekniska Skola, 43p |
*Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö |
Kungsbacka | |||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska |
1. Schillerska gymnasiet 54p* 2. Kitas gymnasium 53p 3. Västerhöjds gymnasium 42p 4. Mikael Elias gymnasiet 36p | 1. Aranäsgymnasiet 39p* 2. Schillerska gymnasium 38p 3. Kitas Gymnasium 35p | 1. Schillerska gymnasium 41p* 2. Kitas gymnasium 30p | 1. Schillerska Gymnasiet 51p* 2. Aranäsgymnasiet 50p 3. Kitas gymnasium 45p |
*Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö |
Lund | |||
Spanska | Franska | Tyska | Engelska |
1. Gymnasieskolan Spyken i Lund, 53p* 2. Polhemskolan i Lund 49p 3. Katedralskolan i Lund 49p 4. Malmö Borgarskola, 48p | 1. Malmö Borgarskola, 49p* 2. Katedralskolan i Lund, 45p 3. Gymnasieskolan Spyken i Lund, 36p 4. Växjö Katedralskolan, 34p | 1. Katedralskolan i Lund, 49p* 2. Bladins Gymnasium i Malmö, 45p 3. Växjö Katedralskolan, 43p 4. Gymnasieskolan Spyken i Lund, 33p | 1. Katedralskolan i Lund, 51p* 2. Lars-Erik Larsson-gymnasiet i Lund 51p 3. Gymnasieskolan Spyken i Lund, 51p 4. Växjö Katedralskolan, 49p |
*Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö |
MÄSTERSKAPET I SVENSKA Gymnasiekategori | |||
Umeå | Kungsbacka | Lund | Linköping |
1. Minervagymnasium i Umeå, 45p* 2. Umeå Internationella Gymnasium, 44p | 1. Schillerska gymnasiet 49p* 2. Mikael Elias Gymnasium Göteborg 48p | 1. Katedralskolan i Lund, 51p* 2. Gymnasieskolan Spyken i Lund, 49p 3. Procivitas i Lund 38p 4. Växjö Katedralskolan | 1. Katedralskolan i Linköping 46p* |
*Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö | *Vidare till Malmö |
Modersmålskategori | |
Spanska | Tyska |
1. Sanchez Ferrero, Carmen, 59p IES Umeå* 2. San Sebastian Hurtig, Sisa, 58p IES Umeå 3. Huanuco Rios, Julia, 55p Katedralskolan i Linköping 4. Stenelo, Karin-Jael, 54p Katedralskolan Lund 5. Mastrandrea, Alexandro, 54p Katedralskolan i Linköping 6. Jamett Menjivar, Kelly, 53p Malmö Borgarskola 7. Pinto Fernandez, Melanie Cristie, 52p Malmö Borgarskola 8. De La Maza San Cristobal, Marina, 51p Gymnasieskolan Spyken 9. Aulet Viedma, Lucas, 51p IES Umeå 10. Hellberg, Daniel, 50p Gymnasieskolan Spyken | 1. Eriksson, Maximilian, 42p Växjö Katedralskola* 2. Wiese, Iza, 39p Minervagymnasium i Umeå 3. Greindl, Jakob, 39p Minervagymnasium i Umeå 4. Kanzenbach, Dana, 34p Höörs kommun 5. Risk, Laila, 34p Katedralskolan i Lund 6. Asklund, Charlotte, 29p Höörs kommun 7. Löwe, Nicolas, 29p Växjö Katedralskola 8. Oostra, Anne, 28p Höörs kommun 9. Jannert, William, 25p Höörs kommun |
*Vinner kategorin | *Vinner kategorin |
Franska | Engelska |
1. Danjoux, Liv, 55p Katedralskolan i Lund* 2. Gras, Balthazar, 53p Gymnasieskolan Spyken 3. Hilding, Eliza, 51p Malmö Borgarskola 4. Grand, Mathilde, 50p Gymnasieskolan Spyken 5. Cancade, Chloé, 49p Olympiaskolan Helsingborg 6. Forlini, Lydia, 44p Franska Skolan 6. Nordqvist, Sebastian, 44p Internationella Engelska Skolan Johanneberg 8. Holst Andersen, Sacha, 40p Malmö Borgarskola 9. HarlandRaunio, Miranda, 37p Franska Skolan 10. Asmani, Younes, 35p Franska Skolan | 1. Whelan, Carla, 50p Bilingual Montessori School of Lund* 2. Carlsson, Caithlin, 49p Olympiaskolan Helsingborg 3. Trampush, Katarina, 48p Schillerska gymnasiet 4. Pocock Johansson, Freya, 45p Aranäsgymnasiet 5. Barry, Michelle, 43p IES Johanneberg 6. Möller, Jonathan, 42p Franska Skolan 7. Woodlock Brand, Kira, 35p Bilingual Montessori School of Lund 8. Bickel, Tea, 33p Bilingual Montessori School of Lund 9. Wallén, Robyn, 31p Umeå Internationella Gymnasium |
*Vinner kategorin | *Vinner kategorin, tar emot sitt pris i Malmö |