Samtliga resultat i regionfinalerna 2019

Resultat

Regionfinaler 2019

Lund/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. IES i Lund *

2. Bergaskolan

3. Ringsjöskolan

4. Östratornskolan

4. Järnåkraskolan

4. Dammfriskolan

1. BMSL*

2. Järnåkraskolan

3. Rutsborgsskolan

4. Bladins

4. Sankt Thomas

4. IES i Lund

1. Bergaskolan*

2. Rutsborgskolan

3. Järnåkraskolan

4. IES i Lund

4. Östratornskolan

4. Sankt Thomas

1. Ringsjöskola*

2. Kunskapsskolan i Lund

3. Ängdalsskolan

4. Järnåkraskolan

4. IES i Lund

4. BMSL

1. BMSL*

2. Bergaskolan

3. Kunskapsskolan i Lund

4. IES i Lund

4. Dalslundskolan

4. Sveaskolan

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Lund/Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Spyken 72p*

2. Katedralskolan i Lund 66p

3. Polhemskolan 61p

4. Malmö Borgarskola 60p




1. Malmö Borgarskola 57p*

2. Katedralskolan i Lund 56p

3. Spyken 51p




1. Katedralskolan i Lund 71p *

2. Spyken 66p

3. Lars-Erik Larssons gymnasiet 48p


1. Katedralskolan i Lund 63p*

2. Lars-Erik Larssons 62p Gymnasiet

3. Söderslättsgymnasiet 57p

4. Spyken 56p

1. Katedralskolan i Lund 64p*

2. Procivitas i Lund 55p

3. Ystads gymnasium 52p

4. Sveriges Ridgymnasium 49p

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Helsingborg/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. IES Hässleholm*

2  Thoren Framtid Växjö

3. Astradskolan

4. Linnéskolan F-9



1. IES Hässleholm*

2. Astradskolan

3. Växjö Internationella Gr.

4. Linnéskolan F-9



1. Rydebäcksskolan*

2. Thoren Framtid Växjö

3. Växjö Internationella Gr.

4. Astradskolan

4. Linnéskolan F-9

4. Gantofta Skola

1. Astradskolan*

2. Rydebäcksskolan

3. Växjö Internationella Gr.

4. Lagaholmsskolan

4. IES Hässleholm

4. Våxtorpsskolan

1. IES Hässleholm*

2. Thoren Framtid Växjö





*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Helsingborg/Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Olympiaskolan 57p*

2. Campeon Frigymnasium 51p

3. Hässleholms tekniska 41p

1. Olympiaskolan*




1. Växjö Katedralskola 61p*

2. Hässleholms tekniska skola 48p

1. Hässleholms Tekniska Skola 42p*

2. Olympiaskolan 41p


1. Olympiaskolan 65p*

2. Hässleholms tekniska skola 60p


*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Linköping/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Arenaskolan*

2. Folkungaskolan

3. Berzeliusskolan

4. Landsbro skola

4. Ånestadsskolan

4. Ekholmsskolan


1. Malmslättskolan-Tokarp*

2. Arenaskolan

3. Folkungaskolan

4. Elsa Brändströms skola

4. Berzeliusskolan

4. Nya Munken

1. Folkungaskolan*

2. Arenaskolan

3. Ekholmsskolan

4. Nya Munken

4. Berzeliusskolan



1. IES Linköping*

2. Berzeliusskolan

3. Elsa Brändströms skola

4. Malmslättsskolan-Tokarp

4. Nya Munken

4. Ekholmsskolan


1. Linghemsskolan*

2. Malmslättsskolan-Tokarp

3. Berzeliusskolan

4. Elsa Brändströms skolan




*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Linköping/Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska


1. Katedralskolan i Linköping 58p*

2. Folkungaskolan 39p

3. Norrköping Fria Läroverk 27p

1. Berzeliusskolan 56p*

2. Katedralskolan i Linköping 49p



1. Katedralskolan i Linköping 59p* **

2. Berzeliusskolan 59p

3. Folkungaskolan 46p


1. Folkungaskolan 53p*

2. Berzeliusskolan  48p





*Vidare till riksfinalen




*Vidare till riksfinalen




*Vidare till riksfinalen

** Skolan går vidare eftersom den hade högre poäng i kvalomgången (enligt §33 i tävlingens regler)

*Vidare till riksfinalen




*Vidare till riksfinalen









Stockholm/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1.  IES i Gävle*

2. Viktor Rydbergs samskola

3. IES i Älvsjö

4. IES i Nacka

4. Uppsala Musikklasser

4. Kunskapskolan i Enskede 


1. Franska Skolan*

2. Vasa International School of Stockholm

3. IES i Nacka

4.Uppsala Musikklasser

4. Viktor Rydbergs Samskola Djursholm 

4. Nya Elementar

1. Uppsala Musikklasser*

2. Kunskapsskola i Enskede

3. Hedebyskolan

4. Tunabergsskolan

4. Viktor Rydbergs samskola

4. IES i Täby



1. Kunskapsskolan Nacka*

2. Skogstorpsskolan

3. IES i Täby

4. IES i Nacka

4. Europaskolan Gamla Stan

4. Vasa International School of Stockholm

1. Vasa International School of Stockholm*

2. Kunskapsskolan i Nacka

3. IES i Huddinge

4. IES i Nacka

4. Gluntens Montessoriskola



*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Stockholm Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Kungsholmens gymnasium 63p*

2. Viktor Rydbergs Gymnasium 58p

3. Jensen Gymnasium Uppsala 35p


1. Kungsholmens gymnasium 59p*

2. Rudbecks gymnasiet 56p

3. Internationella Engelska Gymnasiet Södermalm 51p

4. Viktor Rydbergs gymnasium 46p

1. Kungsholmens gymnasium 65p*

2. Internationella Engelska Gymnasiet Södermalm 63p

3. Viktor Rydsbergs gymnasium 50p

4. Åva gymnasium 49p

1. Blackebergs gymnasiet 56p* **

4. Europaskolan Strängsnäs 56p

2. Tumba gymnasium 55p

3. Jensen gymnasium Södra 45p

1. Norrköping Fria Läroverk*

*Vidare till riksfinalen


*Vidare till riksfinalen


*Vidare till riksfinalen


*Vidare till riksfinalen

** Skolan går vidare eftersom den hade högre poäng i kvalomgången (enligt §33 i tävlingens regler)

*Vidare till riksfinalen






Göteborg/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Daltorpskolan*

2. ISGR

3. IES Karlstad

4. IES Johanneberg

4. Gustaf Dalénsskolan

4. Helenaskolan i Skövde


1. IES Karlstad*

2. The English School Gothenburg

3. IES Johanneberg

4. Strömstiernaskolan

4. Vasaskolan i Skövde

4. Helenaskolan i Skövde 

1. Vallhamra skola*

2. Vasaskolan i Skövde

3. Helenaskolan i Skövde

4. Strömstiernaskolan

4. ISGR

4. Kålltorpsskolan


1. Vallhamra skola*

2. Strömstiernaskolan

3. The English School Gothenburg

4. IES Johanneberg

4. IES Karlstad

4. Vasaskolan i Skövde

1. IES Johanneberg*

2. IES Karlstad

3. Friskolan Metis i Skara

4. The English School Gothenburg

4. Vasaskolan Skövde


*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Göteborg/Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Hvitfeldtska gymnasiet 59p*

2. Schillerska Gymnasiet i Göteborg 53p

3. Sundsta-Älvkullegymnasiet 42p

4. Kitas Gymnasium 39p


1. Klara Teoretiska Gymnasium Göteborg 63p*

2. Kitas Gymnasium 44p

3. Shillerska Gymnasiet i Göteborg 43p

4. Sundsta- Älvkullegymnasiet 37p

1. Schillerska gymnasiet i Göteborg 59p*

2. Kitas gymnasium 52p






1. Schillerska gymnasiet i Göteborg 66,8p*







1. Schillerska Gymnasiet i Göteborg 65p*

2. Bäckängsgymnasiet i Borås 41p





*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Kungsbacka/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Kullaviksskolan*

2. Mogaskolan

3. IES Halmstad

4. Åsenskolan

4. Vallåsskolan

1. Kullaviksskolan*

2. Bäckaskolan

3. Vallåsskolan

4. IES Halmstad


1. Kullaviksskolan*

2. Åsenskolan i Gislaved

3. IES Halmstad

4. Mogaskolan

4. Vallåsskolan

1. Lindbergs skola*

2. Vallåsskolan 

3. Mogaskolan

4. Tranängskolan

4. IES Halmstad

1. Mogaskolan*

2. Påskbergsskolan

3. Vallåsskolan



*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Kungsbacka/Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

Aranäsgymnasiet* 58p

Aranäsgymnasiet* 55p

Aranäsgymnasiet* 54p

Aranäsgymnasiet* 56p

Aranäsgymnasiet* 64p

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Umeå/Gr-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Wendela Hellmanskolan*

2. Minervaskolan

3. Sjöfruskolan

4. Fridhemsskolan

4. IES i Sundsvall

4. Manhemsskolan Kalix

1. IES i Sundsvall*

2. IES i Umeå

3. Grubbeskolan

4. Fridhemsskolan i

4. Carlshöjdsskolan

4. Storsjöskolan


1. IES i Umeå*

2. Minervaskolan

3. Carlshöjdsskolan 

4. IES i Sundsvall

4. Hedda Wisingskolan

4. Fridhemsskolan


1. Minervaskolan*

2. IES i Sundsvall

3. IES i Umeå

4. Grubbeskolan

4. Wendela Hellmanskolan

4. Gränsskolan Haparanda


1. Minervaskolan*

2. IES Umeå

3. Grubbeskolan

4. Storsjöskolan

4. Wendela Hellmanskolan



*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen






Umeå/Gy-kategori





Spanska

Franska

Tyska

Engelska

Svenska

1. Höga Kusten Teoretiska Gymnasium 67p*

2. Minervagymnasium 56pp

3. UIG 49p



1. UIG 50p*

2. Höga Kusten Teoretiska Gymnasium 48p

3. Minervagymnasiium 45p



1. Jämtlands Gymnasium /Wargentin 60p*

2. Minervagymnasium 53p

3. UIG 49p

4. Höga Kusten Teoretiska Gymnasium 46p

1. Höga Kusten Teoretiska Gymnasium 54p*

2. Minervagymnasiium 49p. 3. UIG 47p



1. UIG 53,4p*






*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

*Vidare till riksfinalen

Modersmålskategori




Spanska

Franska

Tyska

Engelska

1. Duble, Nicolás 77 Katedralskolan Lund*
2. Sanchez Ferrero, Carmen 75 Internationella Engelska Skolan Umeå
3. Ruíz Gutierrez, Maria Fernanda 75 Gymnasieskolan Spyken
4. Irene Sanchez Ferrero 71 Internationella Engelska Skolan Umeå
5. Zetterquist, Karl 69 Schillerska Gymnasiet i Göteborg
6. Stenelo, Karin-Jael 69 Katedralskolan Lund
7. Petrini Bianchi, Maximiliano 65 Internationella Engelska Skolan Umeå
8. Ordovas, Carolina 65 Katedralskolan Lund





1. Hilding, Eliza 68 Malmö Borgarskola*
2. Matte, Anton 68 Franska skolan Göteborg
3. Gras, Balthazar 65 Gymnasieskolan Spyken
4. Grand, Mathilde 65 Gymnasieskolan Spyken
5. Strandman, Lisa 62 Katedralskolan i Lund
6. Paola, Kylberg 58 Kungsholmens gymnasium
7. Cancade, Chloé 56 Olympiaskolan i Helsingborg
8. Lesage, Louis 55 Franska Skolan i Stockholm
9. Milliery, Laurence 51 Olympiaskolan i Helsingborg
10. Carlsson-Chevrier, Maxence 47 Franska skolan Göteborg

1. Schönherr, Lara 64 Gymnasieskolan Spyken*
2. Schwyter, Seraina Sophia 60 Växjö Katedralskola
3. Liebe, Noah 58 Växjö Katedralskola
4. Heinrich, Julia 58 Växjö Katedralskola
5. Ferch, Lilly 56  Växjö Katedralskola
6. Slettvoll, Jonathan 55 Minervagymnasium
7. Mattsson, David 50 Modersmålsenheten i Eslöv
8. Sprenger, Malte 46 Modersmålsenheten i Eslöv
9. Walter, Heidi 43 Minervagymnasium
10. Kampe, Nico 43 Växjö Katedralskola






1. Yates, Michael 63 Internationella Engelska Skolan Umeå*
2. Whela, Carla 61 Bilingual Montessori School of Lund
3. Theodoras, Sofia 56 Katedralskolan Lund
4. Gray, Emily 53 Katedralskolan Lund
5. Niedenthal, Camilla 53 Katedralskolan Lund
6. Osborne, Mathilda 50 Katedralskolan Lund
7. Bickel, Tea 38 Bilingual Montessori School of Lund








*Vinnare av kategorin

*Vinnare av kategorin

*Vinnare av kategorin

*Vinnare av kategorin





Priserna för modersmålskategorin delas ut i Malmö i samband med riksfinalerna den 28 och 29 mars 2019


Det är med glädje vi välkomnar Sparbanken Skåne som huvudsponsor för International Language Competition 2019. Sparbanken Skåne har genom stiftelsen Sparbanken Färs och Frosta beslutat att ekonomiskt gå in och stötta språktävlingen som en del av deras arbete att främja näringsliv, forskning, samhällsutveckling, idrott, barn- och ungdomsverksamhet och kultur.

FEDELE-skolor 2019