Resultat kval 2017

 

iLcompetition

i Sverige

 

 

Resultat

kvalprov 2017

 

Listan nedan är fastställd

I regionfinalerna tävlar lag om två elever

(Kalendarium för regionfinalerna)

 

Grundskolekategori

 

 

 

 

 

 

 

Umeå

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1 IES Sundsvall, 56,4

2 IES Umeå, 52,6

3 Grubbeskolan, 50,6

4 Minervaskolan, 49,8

5 Ålidhemsskolan, 47,2

6 Kristna Skolan Oasen, 45,2

1 Minervaskolan, 57,15

2 Nya Läroverket i Bergnäs, 48,25

3 Vallaskolan, 45,65

4 IES Sundsvall, 44,9

5 Grubbeskolan 44,45

6 Prolympia Östersund, 40,7

1 IES Sundsvall, 54,18

2 Minervaskolan, 45,01

3 Grubbeskolan, 42,74

4 Storsjöskolan, 42,67

5 Högalidskolan, 36,21

6 Murbergsskolan, 35,69

1 IES Sundsvall, 74,6

2 Minervaskolan, 72,9

3 Nya Läroverket Bergviken, 69,1

4 IES Umeå, 68,9

5 Nya Läroverket i Bergnäset, 67,2

6 Grubbeskolan, 67

 

 

 

 

Uppsala

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1 IES Västerås, 60,4

2 IES Nacka, 60,1

3 Uppsala musikklasser, 53

4 Skogstorpsskolan, 52,6

5 IES Täby, 52

6 Nya Elementar skola, 51

1 Täby friskola, 58,6

2 Vaksalaskolan, 56,3

3 Sundbyskolan, 55,3

4 Hedebyskolan, 54,2

5 Eriksbergskolan, 50,2

6 Christinaskolan, 49,1

1 Franska skolan i Stockholm, 56,2

2 IES Nacka, 56

3 Eriksbergskolan, 49,1

4 Uppsala musikklasser, 48,5

5 Nannaskolan, 47,9

6 Vasa IS i Stockholm, 46,2

1 IES Nacka, 73

2 IES Gävle, 72,5

3 Vasa IS i Stockholm, 72,1

4 IES Västerås, 70,2

5 Sollentuna IS, 68,3

6 Kunskapskolan Tyresö, 68,1

 

 

 

 

Linköping

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1 Ekholmsskolan, 58,2

2 Nya Munken, 53,6

3 Berzeliusskolan grundskola, 51,4

4 Kunskapsskolan Enköping, 50,8

5 Ånestadsskolan, 45

6 Linghemsskolan, 44,4

 

1 Junedalsskolan, 57,9

2 Nya Munken, 54,25

3 Linghemsskolan, 52,35

4 Berzeliusskolan grundskola, 50,5

5 Elsa Brändströms grundskola, 39,2

6 Ekholmsskolan, 38,6

1 Elsa Brändströms grundskola, 61,8

2 Ekholmsskolan, 53

3 Junedalsskolan, 50,7

4 Nya Munken, 48,4

5 Berzeliusskolan grundskola, 47,9

6 Malmslättsskolan Tokarp, 40,45

1 Nya Munken, 70

2 Berzeliusskolan grundskola, 69

3 Elsa Brändströms grundskola, 67,9

4 Malmslättsskolan Tokarp, 66,9

5 Ekholmsskolan, 64,1

 

Kungsbacka

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1 ISGR, 61,8

2 IES Karlstad, 57,6

3 Landsbroskolan i Vetlanda, 57,4

4 Eriksdalskolan, 56,2

5 Helenaskolan, 55

6 Munkegärdeskolan, 55

1 IES Johanneberg, 56,6

2 Kärralundsskolan, 55,8

3 Vasaskolan i Skövde, 52,8

4 Vallhamraskolan, 48,5

5 ISGR, 46,9

6 Eriksdalskolan, 46,6

1 Kärralundsskolan, 53

2 The English School of Gothenburg, 53

3 Vasaskolan i Skövde, 52,3

4 IES Karlstad, 50,5

5 Lundåkerskolan, 49,7

6 Vallåskolan, 48,2

1 The English School of Gothenburg, 76

2 IES Karlstad, 72,5

3 Daltorpskolan, 67

4 Vasaskolan Skövde, 67

5 ISGR, 65,5

6 Vallåskolan, 64,4

 

 

 

 

Helsingborg

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1 Ringsjöskolan, 57

2 Växjö Internationella Grundskola, 53,6

3 IES Hässleholm, 51,4

4 Thorén Framtid i Växjö, 49,2

5 Kungsgårdsskolan, 48,2

6 Ekenässkolan, 45,2

1 Rydebäcksskolan, 60,95

2 IES Hässleholm, 52,5

3 Ekenässkolan, 51,5

4 Gantofta Skola, 50,4

5 Sånnaskolan, 48,7

6 Jonstorpsskolan, 48,6

 

1 IES Hässleholm, 52,88

2 Växjö internationella grundskola, 49,1

3 Ekenässkolan, 43,27

4 Ringsjöskolan, 38,98

5 Rydebäckskolan, 36,24

6 Jonstorpsskola, 35,1

1 Thoren Framtid Växjö, 69,2

2 Ringsjöskolan, 69

3 Lagaholmsskolan, 68,8

4 Kungsgårdsskolan, 68,7

5 Astradskolan, 66,9

6 Växjö Internationella Grundskola, 66

 

 

 

 

Lund

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1 IES Lund, 64

2 Östratornskolan, 61,6

3 Bladins skolan i Malmö, 55

4 Furutorpskolan, 51

5 Järnåkraskolan, 49,2

6 Sveaskolan, 49,2

1 Östratornskolan, 61

2 Hagalidskolan, 55

3 IES Lund, 54,4

4 Bäckagårdskolan, 54

5 Järnsåkraskolan, 53

6 S:t Thomas Lund, 52,45

1 Blandins skola i Malmö, 61

2 Bilingual Montessori School Of Lund, 54,5

3 IES Lund, 54,2

4 Rutsborgskolan, 52,6

5 Östratornskolan, 52

6 Järnåkraskolan, 51

1 Ängsdals Skola, 70,4

2 IES lund, 70,2

3 Stora Dalslundskolan, 70

4 Blandins skola i Malmö, 69,8

5 Järnåkraskolan, 69,1

6 Kunskapsskolan i Lund, 66,7

Gymnasiekategori

 

 

 

 

 

 

 

Umeå

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1 Umeå Internationella Gymnasium, 43,42

2 Anderstorpsgymnasiet, 10,82

1 Minervagymnasiet, 50,8

2 Umeå Internationella Gymansium, 44

1 Anderstorpsgymnasiet, 40

2 Umeå internationella gymnasiet, 34,2

1 Anderstorpsgymnasiet i Skellefteå, 59,63

2 Mikael Elias Gymnasium i Örnsköldsvik, 64,26

3 Umeå Internationella Gymansiet, 65,51

 

 

 

 

Uppsala

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

 

 

 

 

1 Internationella engelska gymnasiet Södermalm, 58,6

2 Kungsholmens gymnasium, 56,02

3 Katedralskolan Uppsala, 55,12

4 Rudbeckianska gymnasiet, 53,7

1 Kungsholmens gymnasium, 55,4

2 Katedralskolan Uppsala, 54,4

3 Internationella engelska gymnasiet Södermalm, 42,8

4 Europaskolan Strängnäs, 53

1 Katedralskola Uppsala, 49,46

2 Internationella engelska gymnasiet Södermalm, 41,26

3 Kunskapsgymnasiet Västerås, 36,16

1 Blackebergs gymnasium, 68,18

 

2 Tumba Gymnasium, 67,19

3 Europaskolan Strängnäs, 65,21

 

 

 

 

 

Linköping

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

 

 

 

 

1 Katedralskolan Linköping, 50,62

2 Berzelius gymnasiet, 49,84

3 Folkungaskolan, 42,78

4 Möckelngymnasiet, 40,66

1 Katedralskolan Linköping, 51,6

2 Berzelius gymnasiet, 46,4

3 Ullvigymnasiet, 44,6

4 Möckelngymnasiet, 39,8

1 Katedralskolan Linköping, 46,63

2 Möckelngymnasiet, 36,3

3 Berzelius gymnasiet, 34,03

 

1 Möckelngymnasiet, 65,01

2 Folkungaskolan, 64,59

 

 

 

 

 

 

 

Helsingborg

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

 

 

 

 

1 Olympiaskolan, 48,3

2 Växjö Katedralskolan 43,26

3 Österänggymnasiet, 39,59

4 Hässleholms tekniska skola, 36

1 Växjö katedralskolan, 53,6

2 Österänggymnasiet, 51,2

3 Hässleholms tekniska skola, 47,6

4 Sunnerbogymnasiet, 45

Olympiaskolan, 38,5

1 Olympiaskolan, 70,2

2 Växjö Katedralskolan, 67,16

3 Hässleholms tekniska skola, 63,45

4 Österängsgymnasiet, 60,25

 

 

 

 

Kungsbacka

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

 

 

 

 

1 Kitas Gymnasium 55,34

2 Aranäsgymnasiet, 44,79

3 Västerhöjd gymnasium, 44,6

4 Schillerska gymnasiet, 41,48

4 Kitas Natur Teknik

1 Kitas gymnasium, 49

2 Västerhöjd gymnasium, 44,2

3 Aranäsgymnasium, 38,2

4 Schillerska gymnasiet, 29

1 Aranäsgymnasiet, 36,73

2 Kitas gymnasium, 35,7

3 Schillerska gymnasiet, 30,9

4 Västerhöjd Gymnasium, 30,06

1 Schillerska Gymnasium, 65,18

2 KItas Gymnasium, 59,81

3 Burgårdens utbildningscentrum, 60

 

 

 

 

Lund

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

 

 

 

 

1 Katedralskolan Lund, 57,56

2 Malmö Borgarskola, 55,62

3 Spyken, 53,6

4 S:t Petri skola 48,38

 

1 Katedralskolan Lund, 55,8

2 Spyken, 52,4

3 S:t Petri, 40,4

4 Drottning Blankas gymnasieskola, 35,6

1 Consensum gymnasium, 54,16

2 Malmö Borgarskola, 54,1

3 Katedralskolan Lund, 43,83

4 Spyken, 42,7

 

1 Katedralskola Lund, 67,54

2 Spyken, 66,83

3 Söderslättgymnasium, 62,79

4 Knut Hahn Gymnasiet 60,31

 

 

 

 

 

Modersmålskategori

 

Spanska

Tyska

1 Sanchez Ferrero, Carmen, 78p, Internationella Engelska Skolan Umeå

2 Ruiz Gutierrez, Luciana, 77p, Nils Fredriksson Utbildning

3 Aulet Viedma, Lucas, 72p, Internationella Engelska Skolan Umeå

4 Rodriguez Sponheimer, Alejandro, 71,5p, Malmö Borgarskola

5 San Sebastian Hurtig, Sisa, 70p, Internationella Engelska Skolan Umeå

6 Diez Landin, Johan, 68p, Katedralskolan i Linköping

7 Corral Torres, Sara, 66,5p, Schillerska Gymnasiet

8 Vivas Monge, Daniela,66p, Katedralskolan i Linköping

9 Lindgren, Tiffany, 64,25p, Internationella engelska skolan Johanneberg

10 García Pacosonco, Kevin, 64p, Akalla Grundskola F-9

1 Schneider, Karen, 72p, Nyhamnsskolan

2 Behrend, Nathalie, 64p, Anderstorpsgymnasiet

3 Aubrunner, Amrei, 57p, Minervagymnasium

4 Schmitt Egenolf, Maximilian, 57p,Grubbeskolan

5 Jahnke, Maximiliam, 54p, Katedralskolan Lund

6 Risk, Laila, 52p, Katedralskolan Lund

7 Wommer, Erik, 48p, Vikenskolan

8 Steinvoll, Jonathan, 46p, Minervagymnasium

9 Al-Iraki, Hamza, 41p, Katedralskolan Lund

10 Ulm, Patrik, 38p, Olympiaskolan

 

 

 

 

Franska

Engelska

1 Strandman, Lisa, 64p, Bilingual Montessori School Of Lund

2 Gordon, Runa, 58p, Franska Skolan Stockholm

3 Lavoipierre, Max, 54p, Bilingual Montessori School Of Lund

4 Holst Andersen, Sacha, 54p, Malmö Borgarskola

5 Wuilmart, Marc, 53p, Franska Skolan Stockholm

6 Daar, Juliette, 53p, Franska Skolan Stockholm

7 Cavallin, Amélie, 51p, Bilingual Montessori School Of Lund

8 Ringarrt, Noâ, 48p, Franska Skolan Stockholm

9 Kalombo, Ruben, 36p, Internationella Engelska Skolan, Johanneberg

10 Strandman, Iris, 35p, Bilingual Montessori School Of Lund

10 Bard, Mattéo, 35p, Malmö Borgarskola

 

1 Hothershall Stockman, Clara, 57p, Schillerska Gymnasiet

2 Makdesi Afram, Sarah, 55,4p Thea Privata Grundskola

3 Tarras Wahlberg, Aseye, 54,75p, Thea Privata Grundskola

4 Trampush, Katarina, 52,33p, Schillerska Gymnasiet

5 Hammoud, Jasmine, 52p, Grubbeskolan

6 Hansson, Lucas, 50,55p, Katedralskolan Lund

7 McDaniel, Claes, 50p, Kungsgårdsskolan

8 Blake Farkas, Dora, 49p, Internationella Engelska Skolan Umeå

9 Johansson Rye, Chloe, 49p, Internationella Engelska Skolan Umeå

10 Robinson, Freya, 48,47p, Internationella Engelska Skolan Umeå

 

 

 

 

Ur tävlingens regler

 

§12 Kvalificeringsprovet genomförs vid varje deltagande skola den vecka som iLcompetition tävlingsadministration har fastställt. Kalendariet hittas på vår hemsida.

§13 I kvalificeringsomgången tävlar varje elev individuellt vid sin dator.

§14 Kvalificeringsprovet genomförs elektroniskt via Internet. Rättningen sker automatiskt och resultaten skickas direkt till iLcompetitions databas hos Itslearning..

§15 Efter genomgång av resultaten kommer dessa att publiceras på iLcompetitions hemsida.

§16 Medelpoängen av de 5 bästa resultaten från varje skola kommer att ligga till grund för deltagandet i regionfinalen. Om färre än 5 elever från en skola deltar i kvalprovet för ett språk delas likväl deras sammanlagda slutsumma med 5.

Om två (eller fler) skolor skulle få samma resultat i en region, tas det sjätte bästa resultatet med i beräkningen. Om det fortfarande står lika efter detta tas det sjunde bästa resultatet med osv.

§17 När listan över de skolor som kvalificerat sig till regionfinalen är offentliggjord, kan de skolor som så önskar (inom fem dagar efter offentliggörandet) begära en granskning av proven för att reda ut eventuella tvivel angående sin skolas slutresultat. Därefter fastställs resultaten.

§18 De 6 bästa skolorna i varje region tävlar i en regionfinal. De skolor som tar sig vidare i tävlingen kontaktas via e-post.

Copyright © All Rights Reserved