Resultat regionfinaler 2017

 

iLcompetition

i Sverige

 

 

Resultat

Regionfinaler 2017

 

 

Grundskolekategori

 

 

 

 

 

 

 

Umeå

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. IES Umeå *

2. Ålidhemsskolan

3. Grubbeskolan

1. Nya Läroverket i Bergnäs*

2. Minervaskolan

3. Murbergsskolan

1. Grubbeskolan*

2. IES Sundsvall

3. Minervaskolan

1. IES Sundsvall*

2. Minervaskolan

3. IES Umeå

4. Minervaskolan

5. Kristna Skolan Oasen

5. ES Sundsvall

 

* Vidare till Malmö

4. Vallaskolan

4. IES Sundsvall

6. Grubbeskolan

 

*Vidare till Malmö

4. Murbergsskolan

4. IES Umeå

6. Storsjöskolan

 

* Vidare till Malmö

4. Grubbeskolan

5. NLV Bergviken

6. NLV Bergnäset,

 

*Vidare till Malmö

Uppsala

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. IES Nacka*

2. Nya Elementar skola

3. Uppsala Musikklasser

4. IES Täby

5. IES Västerås

 

 

*Vidare till Malmö

1. Täby friskola*

2. Sundbyskolan

3. Eriksbergskolan

4. Christinaskolan

5. Vaksalaskolan

6. Hedebyskolan

 

*Vidare till Malmö

1. Franska skolan i Stockholm*

2. Uppsala musikklasser

3. Nannaskolan

4. Vasa IS i Stockholm

5. IES Nacka

6. Eriksbergskolan

 

*Vidare till Malmö

1. Vasa IS i Stockholm*

2. IES Nacka

3. Kunskapskolan Tyresö

4. IES Gävle

5. Sollentuna IS

6. IES Västerås

 

*Vidare till Malmö

 

 

 

 

Linköping

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. Nya Munken*

2. Berzeliusskolan grundskola

3. Ånestadsskolan

4. Ekholmsskolan

5. Kunskapsskolan Enköping

6. Linghemsskolan

 

*Vidare till Malmö

1. Junedalsskolan*

2. Elsa Brändströms grundskola

3. Linghemsskolan

4. Nya Munken

5. Berzeliusskolan grundskola

.

 

*Vidare till Malmö

1. Nya Munken*

2. Ekholmsskolan

3. Elsa Brändströms grundskola

4. Junedalsskolan

5. Malmslättsskolan Tokarp

6. Berzeliusskolan grundskola

 

*Vidare till Malmö

1. Berzeliusskolan grundskola*

2. Malmslättsskolan Tokarp

3. Ekholmsskolan

4. Nya Munken

5. Elsa Brändströms grundskola

 

 

*Vidare till Malmö

Kungsbacka

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1 Helenaskolan*

2 ISGR

3 Eriksdalskolan

4 IES Karlstad

5 Munkegärdeskolan

6 Landsbroskolan i Vetlanda

1 Vallhamraskolan*

2 ISGR

3 Kärralundsskolan

4 Vasaskolan i Skövde

4 IES Johanneberg

6 Eriksdalskolan

1 Lundåkerskolan*

2 Vasaskolan i Skövde

3 Kärralundsskolan

4 The English School of Gothenburg

4 IES Karlstad

4 Vallåskolan

1 ISGR*

2 Vasaskolan Skövde

3 Vallåskolan

4 IES Karlstad

5 The English School of Gothenburg

 

 

* Vidare till Malmö

 

* Vidare till Malmö

 

* Vidare till Malmö

 

* Vidare till Malmö

 

Helsingborg

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. Ringsjöskolan*

2. Växjö Internationella Grundskola

3. Ekenässkolan

1. IES Hässleholm*

2. Ekenässkolan

3. Gantofta skola

1 .IES Hässleholm*

2 .Växjö internationella grundskola

3 .Ringsjöskolan

1. Växjö Internationella Grundskola*

2. Lagaholmsskolan

3. Kungsgårdsskolan

4. Thorén Framtid i Växjö

5. IES Hässleholm

6. Kungsgårdsskolan

 

* Vidare till Malmö

4. Rydebäcksskolan

5. Jonstorpsskolan

6. Sånnaskolan

 

* Vidare till Malmö

4 .Ekenässkolan

5. Jonstorpsskola

6. Rydebäckskolan

 

* Vidare till Malmö

4. Ringsjöskolan

4. Astradskolan

6. Thoren Framtid Växjö

 

* Vidare till Malmö

 

Lund

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. Östratornskolan*

2. IES Lund

3. Järnåkraskolan

4. Sveaskolan

5. Bladins

6. Furutorpskolan

 

*Vidare till Malmö

1. IES Lund*

2. Östratornskolan

3. Järnsåkraskolan

4. Hagalidskolan

4. S:t Thomas Lund

6. Bäckagårdskolan

 

 

*Vidare till Malmö

1. Blandins*

2. Östratornskolan*

3. Bilingual Montessori School Of Lund

4. Rutsborgskolan

5. Järnåkraskolan

6. IES Lund

 

*Vidare till Malmö

1. Blandins

2. Ängsdals Skola

3. Kunskapsskolan i Lund

4. IES lund

4. Stora Dalslundskolan

6. Järnåkraskolan

 

*Vidare till Malmö

Gymnasiekategori

 

 

 

 

 

 

 

Umeå

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. Umeå IG, 49p*

2. Anderstorpsgymnasiet, 47p

 

1. Minervagymnasiet, 42p*

2. Umeå IG, 31p

 

1. Anderstorpsgymnasiet, 43p*

2. Umeå IG, 33p

 

1. Anderstorpsgymnasiet, 50p*

2. Umeå IG, 49p

3. Mikael Elias Gymnasium, 47p

*Vidare till Malmö

*Vidare till Mlamö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

 

 

 

 

Uppsala

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1.Rudbeckianska gymnasiet, 55p*

1. Kungsholmens gymnasium, 42p*

1. Katedralskola Uppsala, 51p*

1. Blackebergs gymnasium, 53p*

2 Katedralskolan Uppsala, 53p

3.Kungsholmens gymnasium, 49p

4.Internationella engelska gymnasiet Södermalm, 44p

2.Katedralskolan Uppsala, 40p

3.Internationella engelska gymnasiet Södermalm 37p

4.Europaskolan Strängnäs, 35p

2 Internationella engelska gymnasiet Södermalm, 39p

3 Kunskapsgymnasiet Västerås, 38p

 

2. Europaskolan Strängnäs, 52p

3. Tumba Gymnasium, 49p

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

 

Linköping

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. Berzelius gymnasiet, 43p*

2. Folkungaskolan, 41p

3. Möckelngymnasiet, 41p

4. Katedralskolan Linköping, -

 

1 Katedralskolan Linköping, 37p*

2 Berzelius gymnasiet, 35p

3 Möckelngymnasiet, 34p

4 Ullvigymnasiet, -

 

1. Katedralskolan Linköping, 48p*

2. Möckelngymnasiet, 44p

3. Berzelius gymnasiet, 35p

 

 

1. Folkungaskolan, 48p*

2. Möckelngymnasiet, 47p

 

 

 

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

 

 

 

 

Helsingborg

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. Olympiaskolan, 41p*

2. Hässleholms Tekniska skola, 40p

3. Katedralskolan Växjö, 38p

4. Österänggymnasiet, 35p

1. Växjö Katedralskolan, 43p*

2. Sunnerbogymnasiet, 36p

3. Österänggymnasiet, 35p

4. Hässleholms tekniska skola, 33p

-

-

-

-

1. Olympiaskolan, 48p*

2. Hässleholms Tekniska skola, 47p

3. Katedralskolan Växjö, 45p

4. Österänggymnasiet, 39p

 

 

 

 

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

 

*Vidare till Malmö

Kungsbacka

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. Kitas Gymnasium, 52p*

2. Västerhöjd gymnasium, 50p

3. Aranäsgymnasiet, 45p

4. Kitas Natur Teknik, 37p

5. Schillerska gymnasiet, 37p

 

1. Schillerska gymnasiet, 36p*

2. Kitas gymnasium, 34p

3. Aranäsgymnasium, 29p

 

 

 

Aranäsgymnasiet, 42p*

Västerhöjd Gymnasium, 41p

Kitas gymnasium, 39p

Schillerska gymnasiet, 36p

 

 

Schillerska Gymnasium, 49p*

KItas Gymnasium, 42p

 

 

 

 

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

 

 

 

 

Lund

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. Katedralskolan Lund, 53p*

2. Malmö Borgarskola, 52p

3. Spyken, 48p

4. S:t Petri skola, 42p

 

1. Katedralskolan i Lund, 41p*

2. S:t Petri skola, 39p

3. Spyken, 35p

4. Drottning Blanka Gymnasium, 34p

1. Katedralskolan Lund, 48p*

2. Malmö Borgarskola, 47p

3. Spyken, 38p

4. Consensum Gymnasium, 32p

 

1. Katedralskolan Lund, 53p*

2. Söderslättgymnasium, 45p

3. Knut Hahn Gymnasiet, 45p

4. Spyken, 44p

 

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

 

 

 

 

 

Modersmålskategori

 

Spanska

Tyska

1 Ruiz Gutierrez, Luciana, 58p, Nils Fredriksson Utbildning*

1 García Pacosonco, Kevin, 58p, Akalla Grundskola F-9*

3 Corral Torres, Sara, 55p, Schillerska Gymnasiet

4 Sanchez Ferrero, Carmen, 52p, Internationella Engelska Skolan Umeå

5 San Sebastian Hurtig, Sisa, 51p, Internationella Engelska Skolan Umeå

6 Aulet Viedma, Lucas, 51p, Internationella Engelska Skolan Umeå

1 Schneider, Karen,50 p, Nyhamnsskolan*

2 Aubrunner, Amrei, 49 p, Minervagymnasium

3 Behrend, Nathalie, 47 p, Anderstorpsgymnasiet

4 Risk, Laila, 44 p, Katedralskolan Lund

5 Schmitt Egenolf, Maximilian, 40 p,Grubbeskolan

6 Steinvoll, Jonathan, 38 p, Minervagymnasium

7 Al-Iraki, Hamza, 33p, Katedralskolan Lund

8 Wommer, Erik, 31p, Vikenskolan

*Vinnare av modersmålskategorin i franska

*Vinnare av modersmålskategorin i tyska

 

Franska

Engelska

 

1 Strandman, Lisa, 46p, Bilingual Montessori School Of Lund*

2 Daar, Juliette, 44p, Franska Skolan Stockholm

3 Cavallin, Amélie, 42p, Bilingual Montessori School Of Lund

4 Ringarrt, Noâ, 41p, Franska Skolan Stockholm

5 Holst Andersen, Sacha, 40p, Malmö Borgarskola

6 Strandman, Iris, 39p, Bilingual Montessori School Of Lund

7 Gordon, Runa, 37p, Franska Skolan Stockholm

8 Bard, Mattéo, 27p, Malmö Borgarskola

 

 

*Vinnare av modersmålskategorin i franska

1 Hothershall Stockman, Clara, 50p, Schillerska Gymnasiet*

2 Makdesi Afram, Sarah, 46p Thea Privata Grundskola

3 Hansson, Lucas, 45p, Katedralskolan Lund

4 Tarras Wahlberg, Aseye, 44p, Thea Privata Grundskola

5 Johansson Rye, Chloe, 43p, Internationella Engelska Skolan Umeå

6 Blake Farkas, Dora, 43p, Internationella Engelska Skolan Umeå

7 McDaniel, Claes, 41p, Kungsgårdsskolan

8 Robinson, Freya, 39p, Internationella Engelska Skolan Umeå

9 Hammoud, Jasmine, 36p, Grubbeskolan

 

*Vinnare av modersmålskategorin i engelska

 

 

Ur tävlingens regler

 

 

Copyright © All Rights Reserved