Resultat regionfinaler 2017

 

iLcompetition

i Sverige

 

 

Resultat

Regionfinaler 2017

 

 

Det är med glädje vi välkomnar Sparbanken Skåne som huvudsponsor för International Language Competition 2019. Sparbanken Skåne har genom stiftelsen Sparbanken Färs och Frosta beslutat att ekonomiskt gå in och stötta språktävlingen som en del av deras arbete att främja näringsliv, forskning, samhällsutveckling, idrott, barn- och ungdomsverksamhet och kultur.

Grundskolekategori

 

 

 

 

 

 

 

Umeå

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. IES Umeå *

2. Ålidhemsskolan

3. Grubbeskolan

1. Nya Läroverket i Bergnäs*

2. Minervaskolan

3. Murbergsskolan

1. Grubbeskolan*

2. IES Sundsvall

3. Minervaskolan

1. IES Sundsvall*

2. Minervaskolan

3. IES Umeå

4. Minervaskolan

5. Kristna Skolan Oasen

5. ES Sundsvall

 

* Vidare till Malmö

4. Vallaskolan

4. IES Sundsvall

6. Grubbeskolan

 

*Vidare till Malmö

4. Murbergsskolan

4. IES Umeå

6. Storsjöskolan

 

* Vidare till Malmö

4. Grubbeskolan

5. NLV Bergviken

6. NLV Bergnäset,

 

*Vidare till Malmö

Uppsala

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. IES Nacka*

2. Nya Elementar skola

3. Uppsala Musikklasser

4. IES Täby

5. IES Västerås

 

 

*Vidare till Malmö

1. Täby friskola*

2. Sundbyskolan

3. Eriksbergskolan

4. Christinaskolan

5. Vaksalaskolan

6. Hedebyskolan

 

*Vidare till Malmö

1. Franska skolan i Stockholm*

2. Uppsala musikklasser

3. Nannaskolan

4. Vasa IS i Stockholm

5. IES Nacka

6. Eriksbergskolan

 

*Vidare till Malmö

1. Vasa IS i Stockholm*

2. IES Nacka

3. Kunskapskolan Tyresö

4. IES Gävle

5. Sollentuna IS

6. IES Västerås

 

*Vidare till Malmö

 

 

 

 

Linköping

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. Nya Munken*

2. Berzeliusskolan grundskola

3. Ånestadsskolan

4. Ekholmsskolan

5. Kunskapsskolan Enköping

6. Linghemsskolan

 

*Vidare till Malmö

1. Junedalsskolan*

2. Elsa Brändströms grundskola

3. Linghemsskolan

4. Nya Munken

5. Berzeliusskolan grundskola

.

 

*Vidare till Malmö

1. Nya Munken*

2. Ekholmsskolan

3. Elsa Brändströms grundskola

4. Junedalsskolan

5. Malmslättsskolan Tokarp

6. Berzeliusskolan grundskola

 

*Vidare till Malmö

1. Berzeliusskolan grundskola*

2. Malmslättsskolan Tokarp

3. Ekholmsskolan

4. Nya Munken

5. Elsa Brändströms grundskola

 

 

*Vidare till Malmö

Kungsbacka

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1 Helenaskolan*

2 ISGR

3 Eriksdalskolan

4 IES Karlstad

5 Munkegärdeskolan

6 Landsbroskolan i Vetlanda

1 Vallhamraskolan*

2 ISGR

3 Kärralundsskolan

4 Vasaskolan i Skövde

4 IES Johanneberg

6 Eriksdalskolan

1 Lundåkerskolan*

2 Vasaskolan i Skövde

3 Kärralundsskolan

4 The English School of Gothenburg

4 IES Karlstad

4 Vallåskolan

1 ISGR*

2 Vasaskolan Skövde

3 Vallåskolan

4 IES Karlstad

5 The English School of Gothenburg

 

 

* Vidare till Malmö

 

* Vidare till Malmö

 

* Vidare till Malmö

 

* Vidare till Malmö

 

Helsingborg

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. Ringsjöskolan*

2. Växjö Internationella Grundskola

3. Ekenässkolan

1. IES Hässleholm*

2. Ekenässkolan

3. Gantofta skola

1 .IES Hässleholm*

2 .Växjö internationella grundskola

3 .Ringsjöskolan

1. Växjö Internationella Grundskola*

2. Lagaholmsskolan

3. Kungsgårdsskolan

4. Thorén Framtid i Växjö

5. IES Hässleholm

6. Kungsgårdsskolan

 

* Vidare till Malmö

4. Rydebäcksskolan

5. Jonstorpsskolan

6. Sånnaskolan

 

* Vidare till Malmö

4 .Ekenässkolan

5. Jonstorpsskola

6. Rydebäckskolan

 

* Vidare till Malmö

4. Ringsjöskolan

4. Astradskolan

6. Thoren Framtid Växjö

 

* Vidare till Malmö

 

Lund

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. Östratornskolan*

2. IES Lund

3. Järnåkraskolan

4. Sveaskolan

5. Bladins

6. Furutorpskolan

 

*Vidare till Malmö

1. IES Lund*

2. Östratornskolan

3. Järnsåkraskolan

4. Hagalidskolan

4. S:t Thomas Lund

6. Bäckagårdskolan

 

 

*Vidare till Malmö

1. Blandins*

2. Östratornskolan*

3. Bilingual Montessori School Of Lund

4. Rutsborgskolan

5. Järnåkraskolan

6. IES Lund

 

*Vidare till Malmö

1. Blandins

2. Ängsdals Skola

3. Kunskapsskolan i Lund

4. IES lund

4. Stora Dalslundskolan

6. Järnåkraskolan

 

*Vidare till Malmö

Gymnasiekategori

 

 

 

 

 

 

 

Umeå

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. Umeå IG, 49p*

2. Anderstorpsgymnasiet, 47p

 

1. Minervagymnasiet, 42p*

2. Umeå IG, 31p

 

1. Anderstorpsgymnasiet, 43p*

2. Umeå IG, 33p

 

1. Anderstorpsgymnasiet, 50p*

2. Umeå IG, 49p

3. Mikael Elias Gymnasium, 47p

*Vidare till Malmö

*Vidare till Mlamö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

 

 

 

 

Uppsala

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1.Rudbeckianska gymnasiet, 55p*

1. Kungsholmens gymnasium, 42p*

1. Katedralskola Uppsala, 51p*

1. Blackebergs gymnasium, 53p*

2 Katedralskolan Uppsala, 53p

3.Kungsholmens gymnasium, 49p

4.Internationella engelska gymnasiet Södermalm, 44p

2.Katedralskolan Uppsala, 40p

3.Internationella engelska gymnasiet Södermalm 37p

4.Europaskolan Strängnäs, 35p

2 Internationella engelska gymnasiet Södermalm, 39p

3 Kunskapsgymnasiet Västerås, 38p

 

2. Europaskolan Strängnäs, 52p

3. Tumba Gymnasium, 49p

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

 

Linköping

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. Berzelius gymnasiet, 43p*

2. Folkungaskolan, 41p

3. Möckelngymnasiet, 41p

4. Katedralskolan Linköping, -

 

1 Katedralskolan Linköping, 37p*

2 Berzelius gymnasiet, 35p

3 Möckelngymnasiet, 34p

4 Ullvigymnasiet, -

 

1. Katedralskolan Linköping, 48p*

2. Möckelngymnasiet, 44p

3. Berzelius gymnasiet, 35p

 

 

1. Folkungaskolan, 48p*

2. Möckelngymnasiet, 47p

 

 

 

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

 

 

 

 

Helsingborg

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. Olympiaskolan, 41p*

2. Hässleholms Tekniska skola, 40p

3. Katedralskolan Växjö, 38p

4. Österänggymnasiet, 35p

1. Växjö Katedralskolan, 43p*

2. Sunnerbogymnasiet, 36p

3. Österänggymnasiet, 35p

4. Hässleholms tekniska skola, 33p

-

-

-

-

1. Olympiaskolan, 48p*

2. Hässleholms Tekniska skola, 47p

3. Katedralskolan Växjö, 45p

4. Österänggymnasiet, 39p

 

 

 

 

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

 

*Vidare till Malmö

Kungsbacka

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. Kitas Gymnasium, 52p*

2. Västerhöjd gymnasium, 50p

3. Aranäsgymnasiet, 45p

4. Kitas Natur Teknik, 37p

5. Schillerska gymnasiet, 37p

 

1. Schillerska gymnasiet, 36p*

2. Kitas gymnasium, 34p

3. Aranäsgymnasium, 29p

 

 

 

Aranäsgymnasiet, 42p*

Västerhöjd Gymnasium, 41p

Kitas gymnasium, 39p

Schillerska gymnasiet, 36p

 

 

Schillerska Gymnasium, 49p*

KItas Gymnasium, 42p

 

 

 

 

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

 

 

 

 

Lund

 

 

 

Spanska

Tyska

Franska

Engelska

1. Katedralskolan Lund, 53p*

2. Malmö Borgarskola, 52p

3. Spyken, 48p

4. S:t Petri skola, 42p

 

1. Katedralskolan i Lund, 41p*

2. S:t Petri skola, 39p

3. Spyken, 35p

4. Drottning Blanka Gymnasium, 34p

1. Katedralskolan Lund, 48p*

2. Malmö Borgarskola, 47p

3. Spyken, 38p

4. Consensum Gymnasium, 32p

 

1. Katedralskolan Lund, 53p*

2. Söderslättgymnasium, 45p

3. Knut Hahn Gymnasiet, 45p

4. Spyken, 44p

 

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

*Vidare till Malmö

 

 

 

 

 

Modersmålskategori

 

Spanska

Tyska

1 Ruiz Gutierrez, Luciana, 58p, Nils Fredriksson Utbildning*

1 García Pacosonco, Kevin, 58p, Akalla Grundskola F-9*

3 Corral Torres, Sara, 55p, Schillerska Gymnasiet

4 Sanchez Ferrero, Carmen, 52p, Internationella Engelska Skolan Umeå

5 San Sebastian Hurtig, Sisa, 51p, Internationella Engelska Skolan Umeå

6 Aulet Viedma, Lucas, 51p, Internationella Engelska Skolan Umeå

1 Schneider, Karen,50 p, Nyhamnsskolan*

2 Aubrunner, Amrei, 49 p, Minervagymnasium

3 Behrend, Nathalie, 47 p, Anderstorpsgymnasiet

4 Risk, Laila, 44 p, Katedralskolan Lund

5 Schmitt Egenolf, Maximilian, 40 p,Grubbeskolan

6 Steinvoll, Jonathan, 38 p, Minervagymnasium

7 Al-Iraki, Hamza, 33p, Katedralskolan Lund

8 Wommer, Erik, 31p, Vikenskolan

*Vinnare av modersmålskategorin i franska

*Vinnare av modersmålskategorin i tyska

 

Franska

Engelska

 

1 Strandman, Lisa, 46p, Bilingual Montessori School Of Lund*

2 Daar, Juliette, 44p, Franska Skolan Stockholm

3 Cavallin, Amélie, 42p, Bilingual Montessori School Of Lund

4 Ringarrt, Noâ, 41p, Franska Skolan Stockholm

5 Holst Andersen, Sacha, 40p, Malmö Borgarskola

6 Strandman, Iris, 39p, Bilingual Montessori School Of Lund

7 Gordon, Runa, 37p, Franska Skolan Stockholm

8 Bard, Mattéo, 27p, Malmö Borgarskola

 

 

*Vinnare av modersmålskategorin i franska

1 Hothershall Stockman, Clara, 50p, Schillerska Gymnasiet*

2 Makdesi Afram, Sarah, 46p Thea Privata Grundskola

3 Hansson, Lucas, 45p, Katedralskolan Lund

4 Tarras Wahlberg, Aseye, 44p, Thea Privata Grundskola

5 Johansson Rye, Chloe, 43p, Internationella Engelska Skolan Umeå

6 Blake Farkas, Dora, 43p, Internationella Engelska Skolan Umeå

7 McDaniel, Claes, 41p, Kungsgårdsskolan

8 Robinson, Freya, 39p, Internationella Engelska Skolan Umeå

9 Hammoud, Jasmine, 36p, Grubbeskolan

 

*Vinnare av modersmålskategorin i engelska